1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. 2015 Yılı için MEB'de Önemli Değişiklikler Öngörülüyor

2015 Yılı için MEB'de Önemli Değişiklikler Öngörülüyor

2015 Yılı için MEB'de Önemli Değişiklikler Öngörülüyor

A+A-

Hükümetin 2015 yılı programına göre 2015 yılı içerisinde MEB tarafından eğitim alanında önemli değişikliklerin yapılması planlanıyor.

2015 yılı programına göre MEB tarafından bazı değişikliklerin yapılması öngörülüyor. Bu kapsamda MEB tarafından Öğrenci izleme modülüyle temel eğitimde okuyan öğrencilerin devamsızlık durumu takip edilebilecek. Bu konuda erken önleme yaklaşımı ile çözümler üretilebilinecek. Öğrencilerin yabancı dil eğitimi için ilkokul müfredatta yabancı dil eğitimi ön plana çıkarılacak.

Hükümetin 2015 yılı programı kapsamında Öğrencilerin sosyal aktiviteleri de ön planda yer alacak.Öğrencilerin gelişim süreçlerine ve beceri kazanma sürücesine katkı sağlamak amacı ile sportif, sanatsal ve kültürel aktivitelere ağırlık verilecek.

OKUL ÖNCESİNE TEŞVİK: 36-60 aylık çocuklar ile ilkokula kayıt olmamış 60-72 aylık çocukların okul öncesi eğitime kazandırılması amacıyla çocuk başına doğrudan destek ve çeşitli bağış kampanyaları ile bölgeler arasındaki farklar da dikkate alınarak gerekli fiziki altyapı sağlanacak. 'Toplum Temelli Erken Çocukluk Eğitimi Merkezleri', kademeli olarak yaygınlaştırılacak.

BÖLGEYE GÖRE MAAŞ: Hazırlanacak strateji belgesi çerçevesinde, eğitim fakültelerinin kontenjanları ülkenin gelecekte ihtiyaç duyacağı branşlara ve öğretmen sayısına göre belirlenecek. Öğretmen atamalarında bölgeler itibarıyla öğretmen ihtiyacının dikkate alındığı teşvik edici bir yaklaşım benimsenecek. Öğretmenlik mesleğinin kariyer basamakları yeniden belirlenecek, deneyimli ve nitelikli öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreli çalışması amacıyla farklılaştırılmış ücret modeli uygulanacak.

HER OKULA KARNE: Ulusal düzeyde izleme ve değerlendirme sistemleri geliştirilecek. Bu kapsamda beklenen sonuçlar ve verimlilik artışı için düzenli değerlendirmeler yapılacak. Potansiyel, eksiklikler erken tespit edilecek. Her okul için altyapıdan öğretmen eğitimlerine kadar girdi ve çıktıları içeren okul karnelerinin oluşturulmasıyla izleme ve değerlendirme mekanizmaları kurulması ve toplumun kullanımına geniş ölçüde bilgi sunulması sağlanacak.

YÖNETİCİLERE YETKİ: Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki il, ilçe ve okul yönetimlerinin mali ve idari konularda yetki ve sorumlulukları arttırılarak verimlilik ilkeleri çerçevesinde, önceden belirlenmiş performans göstergeleriyle ölçülebilir bir yapı oluşturulacak. Gerekli denetim ve kontrol mekanizmaları tasarlanarak rekabetçi bir ortam sağlanacak. Okul idarelerinin bütçeleme süreçlerinde yetki ve sorumlulukları arttırılacak.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler