1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Aday Memur Eğitim Hemşireliği Yapabilir mi

Aday Memur Eğitim Hemşireliği Yapabilir mi

Henüz aday memur statüsündeki bir memur adayına eğitim hemşireliği görevi verilebilir mi?

A+A-

Bilindiği üzere açıktan yada ilk defa atanma suretiyle bir kamu kurum ve kuruluşuna atanan personel aday memur statüsündedir.Kanunlara göre adaylık süresi 1 yıldan az 2 yıldan fazla olamaz.

Adaylık dediğimiz süreç 657 sayılı Devlet Memurları Kanun'un 53.maddesine göre ''Göreve ilk kez giren personelin işe uyumunu sağlamak ve işi sürdürmesinde yarar olup - olmadığına karar vermek için öngörülen bir izleme ve deneme süresidir'' olarak tanımlanmaktadır.

Bu süre zarfında tabiri caizse aday memur stajyer konumundadır.Aday memurların Devlet Memuru olarak atanabilmeleri için yine 657 sayılı DMK'nın 55.maddesine göre ''Aday olarak atanan memurların, önce bütün memurların ortak vasıfları ile ilgili temel eğitime, bilahare sınıfları ile ilgili hazırlayıcı eğitime ve staja tabi tutulmaları ve Devlet Memuru olarak atanabilmeleri için her birinde başarılı olmaları şarttır.''hükmüne yer verilmiştir.

Ayrıca 657 DMK'ya göre aday memurun başka bir kuruma nakli yapılamayağına da yer verilmiştir.Sağlık,eş vb.mazeretler hariç.Aday memura görevi dışında iş verilemez.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik'in, görevde yükselme veya unvan değişikliği mahiyetindeki asaleten atamalar hakkında uygulanacağının ilgili genel yönetmelikle hüküm altına alınmış sebebiyle, unvan değişikliği sınavına aday memur lar katılamaz.

Aday memurlara adaylıkları süresince kademe/derece ilerlemesi yapılmaz.Aday Memurlarının Yetiştirilmelerine Dair Yönetmelik hükümlerine göre,

Adaylık Eğitimi: Aday memurların yetiştirilmesi amacıyla düzenlenen temel, hazırlayıcı ve uygulamalı eğitim devrelerini içine alan eğitimi,

Temel Eğitim: Aday memurlara Devlet memurlarının ortak özellik ve nitelikleriyle ilgili konularda verilen eğitimi,

Hazırlayıcı Eğitim: Aday memurlara atandıkları unvanlardaki görevleriyle ilgili olarak verilen eğitimi,

Staj: Aday memurların yetiştirilmesi amacıyla görevleriyle ilgili olarak düzenlenen hazırlayıcı ve uygulamalı eğitim devrelerini içine alan eğitimi,

Sınav: Temel ve hazırlayıcı eğitim dönemleri sonunda yapılacak değerlendirmeler için, aday memurların bilgi ve beceri seviyelerini ölçme işlemini,

Değerlendirme: Temel ve hazırlayıcı eğitim dönemleri sonunda yapılacak sınavlar ile staj dönemi sonundaki bilgi ve beceri seviyesini ölçme işlemini,tabi tutulmaktadır.

Adaylık eğitimi süreci üç aşamalıdır. Bunlar, Temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve stajdır. Bu eğitimlerin tümünden başarılı olmak gereklidir. Bu eğitimlerin her hangi birinden başarısız olanların memuriyetle ilişikleri kesilir.Adaylık süresinde devlet memurluğu ile ilişiği kesilenler 3 yıl süre ile devlet memurluğuna alınmazlar.

Yukarıdaki hükümler çerçevesinde aday memur bir hemşire henüz kendisi dahi bir eğitime tabi tutulup imza yetkisine sahip olmadan asil Devlet Memuru olarak atanmadığından hizmet içi eğitim hemşireliği görevini yürütemez.Ayrıca hizmet içi eğim hemşireliği görevini yürütebilmek için en 4 yıllık fakülte mezunu olmak gerekir.Ve yine hizmet içi eğim hemşireliği sertifikası veya pedogojik formasyon sertifikasına sahip olmak gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler