1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. AİHM 12 Bin 600 İhraç Davasını Düşürdü
AİHM 12 Bin 600 İhraç Davasını Düşürdü

AİHM 12 Bin 600 İhraç Davasını Düşürdü

Adalet Bakanlığı tarafından KHK'larla işlem yapılanların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruları hakkında duyuru yayınlandı. OHAL komisyonu kurulunca 12 bin 600 ihraç dosyası AİHM tarafından düşürüldü.

A+A-

Adalet Bakanlığı, OHAL komisyonu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurular hakkında bir açıklama yayınladı. Yayınlanan basın açıklamasında hakkında KHK'lar ile işlem yapılan ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyan kişilerden birçoğunun dosyasının düşürüldüğü, AİHM'in OHAL komisyonunun kurulması nedeniyle bu kararı aldığı belirtildi.

Adalet Bakanlığının yayınladığı basın açıklamasında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal ve bu kapsamdaki KHK'lara değinildi. Kanun Hükmünde Kararnameler ile FETÖ iltisakı bulunduğu tespit edilen kişiler hakkında işlem yapıldığı hatırlatıldı. Bu doğrultuda kamu personelleri, öğrenciler, bazı tüzel kişiler ve emekli personeller hakkında önlemler alındı.

Basın açıklamasında 685 sayılı KHK ile OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun kurulduğuna değinildi. Açıklamaya göre 16 Mayıs 2017 tarihinde üyeleri belirlenen komisyon 22 Mayıs'ta çalışmaya başladı. Komisyon kamudan ihraç, öğrencilikle ilişik kesilmesi, bazı kuruluşların kapatılması, emeklilerin rütbelerinin alınması gibi durumlara itirazları değerlendirmek üzere kuruldu.

AİHM'in kararı: Adalet Bakanlığının açıklamasına göre AİHM, bir başvuru dosyasını iç hukuk yolları tüketilmediği gerekçesiyle reddetti. AİHM bu kararda OHAL komisyonunu bir iç hukuk yolu olarak gördü. Bu kararın emsal alınmasıyla birlikte KHK ile ihraç edilen ya da işlem yapılanların açtığı birçok dosya da düşürüldü.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde 31 Mayıs 2017 tarihinde, KHK'larla ihraç edilen ya da işlem yapılanların açtığı 24 bin 600 dava dosyası bulunuyordu. Ancak AİHM, OHAL komisyonunu iç hukuk yolu olarak kabul ettiğinden bu yana başvuru sayısı 12 bine düşürüldü. Bu şekilde ihraç edilenlerin açtığı 12 bin 600 dava dosyası, iç hukuk yolları tüketilmediği için reddedildi ve düşürüldü. Adalet Bakanlığının açıklaması için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler