1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Anayasa Mahkemesi: Öğretmene Verilen Ceza, Sendikal Hakkın İhlali

Anayasa Mahkemesi: Öğretmene Verilen Ceza, Sendikal Hakkın İhlali

Anayasa Mahkemesi, Eğitim-Sen'in Türkiye genelinde düzenlediği işe gelmeme eylemine katılan öğretmene verilen uyarı cezasını, sendikal hakkın ihlali saydı

A+A-

Anayasa Mahkemesi, Eğitim-Sen'in Türkiye genelinde düzenlediği işe gelmeme eylemine katılan öğretmene verilen uyarı cezasını, sendikal hakkın ihlali saydı. İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması bakımından yeniden yargılama yapılmak üzere Yüksek Mahkeme, kararı ilgili mahkemeye gönderdi.

Mersin’in Tarsus ilçesinde Eğitim-Sen üyesi olan bir öğretmen, sendikanın 28–29 Mart 2012'de Türkiye genelinde işe gelmeme eylemine katılma kararı aldı ve işe gelmedi.

Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise eyleme katılan tüm sendika üyeleri hakkında soruşturma başlattı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma sonucunda başvurucu öğretmene, mazeretsiz işe gelmediği gerekçesiyle uyarı cezası verdi.

Öğretmen Mersin Valiliğne cezaya itiraz etti. Mersin Valiliğince yapılan itiraz reddedildi.

Mersin 1. İdare Mahkemesine disiplin cezasına ilişkin işlemin iptali istemiyle dava açtı.

Bu mahkeme de disiplin cezasına ilişkin işlemin iptali istemini kabul etmedi. Öğretmen Mersin 1. İdare Mahkemesinin kararına itiraz etti. Adana Bölge İdare Mahkemesi ise ilk derece mahkemesinin kararını onadı. Başvurucunun karar düzeltme istemi de Adana Bölge İdare Mahkemesinin kararıyla reddedildi. Öğretmen bunun üzerine Yüksek Mahkeme olan Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Başvuruyu kabul edilebilir bulan Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, Anayasa'nın 51. maddesinin ihlal edildiğine oy birliğiyle karar verdi.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler