1. HABERLER

  2. SİYASET HABERLERİ

  3. Bakan Lütfi Elvan İnternet yasağı İle İlgili Yeni Tasarıdan Bahsetti

Bakan Lütfi Elvan İnternet yasağı İle İlgili Yeni Tasarıdan Bahsetti

Mahkeme kararı olmadan sitelerin kapatılması (erişimin durdurulması) yetkisi TİB’e verilmiş ve bu durumun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

A+A-

Kişinin Hakları ve Ödevleri Türkiye Cumhuriyeti Anayasası İkinci Bölümde belirtilmiştir. Bu Hürriyetlerden biride haberleşme Hürriyetidir. Bu Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 22. Maddesinde açıklanmıştır. 22 Madde Derki;

“Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır. Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; haberleşme engellenemez ve gizliliğine dokunulamaz. Yetkili merciin kararı yirmidört saat içinde görevli hâkimin onayına sunulur. Hâkim, kararını kırksekiz saat içinde açıklar; aksi halde, karar kendiliğinden kalkar.

İstisnaların uygulanacağı kamu kurum ve kuruluşları kanunda belirtilir.”

Vatan Gazetesinin Haberine göre; TBMM’ne yeni bir torba yasanın gelmesi bekleniyor. Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan; Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda TÜBİTAK ödül töreninin sonrasında verilen resepsiyon da sorulan soruları yanıtladı.

Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan Bakanlıklarınca bir teklif hazırladıklarını ve bu teklifin ise 2 maddeden oluştuğunu belirtti. Bu maddelerden birini zaten Sayın Bakan açıklamıştı. Erişim kesilmesi veya yayımlanan içeriğin kaldırılmasına dair Mahkeme kararı olmasına rağmen gerekli işlemi yapmayan şirketlerin 500 Bin TL’ ye kadar ceza ödemesi ile alakalı bir madde.

Hatırlayacağınız gibi mahkeme kararı olmadan sitelerin kapatılması (erişimin durdurulması) yetkisi TİB’e verilmiş ve bu durumun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. İşte Bakan tarafından açıklanan diğer bir madde tam da bunla alakalı. Bakan Lütfi Elvan; Kamu düzeni ve milli güvenlik ile ilgili olan hususlarda gecikmesinde herhangi bir sakınca varsa Başbakanlık veya ilgili bakanlığın bildirimi ile işlem yapılacak dedi ve yukarıda belirttiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 22. Maddeyi adres gösterdi.

Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan; Millî güvenlik, kamu düzeni gibi durumlarda Başbakanlığın veya ilgili Bakanlığın talimatı ile TİB tarafından erişim engellenecek. 24 saat içerisinde de; mahkemeye başvurma şartı getirilecek. Ama sonuçta Nihai karar Yargının kararı olacak. Eğer İçerik Kalksın derse kaldırılacak, Engellensin derse engellenecek, Yayına devam içerik kalkmasın dersede o şekilde olacak.

Yukarıda Anayasanın 22. Maddesini belirttik. Burada belirtilen "gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri" Bu durum da Anayasaya ters düşecek herhangi bir durum söz konusu olmayacak.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler