1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Başarılı Öğretmenin Maaşı 550 TL Artacak

Başarılı Öğretmenin Maaşı 550 TL Artacak

Öğrenci başarısı öğretmene kariyer basamaklarını tırmandırarak, maaşının artmasını sağlayacak

A+A-

Yeni sistemde; öğrenci başarısı öğretmene kariyer basamaklarını tırmandırarak, maaşının artmasını sağlayacak. Uzman öğretmenin 200–250 TL, kıdemli uzman öğretmenin 250–450 TL, başöğretmenin 450–550 TL ücret farkı olacak.

Öğrencinin başarısı öğretmene kariyer getirecek. Öğretmen, öğrencisinin başarısına bağlı olarak uzman öğretmen ve başöğretmen olabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kariyer basamakları arasında 200–550 TL arası maaş farkı getirecek. Kariyer basamakları her 5 yılda bir değerlendirilecek. Aynı performansı gösteremeyen öğretmen alt seviyeye geri düşecek. MEB'in 3 yıldır üzerinde çalıştığı Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi, önümüzdeki günlerde son haliyle açıklanacak. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, strateji belgesinde yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdi. Buna göre;

Öğretmen kariyer basamakları için planlanan uzmanlık sınavı kaldırıldı. Aynı müdür seçiminde olduğu gibi, tüm kariyer basamakları için form oluşturulacak. Formda her kariyer için istenen kriterler olacak. Örneğin; öğrencinin sınav başarısı, genel başarısı, öğrencinin sanatsal ve bilimsel alanlardaki başarıları, öğrencinin öğretmenden memnuniyeti, öğretmenin veli ilişkileri ve öğretmenin diğer öğretmenlerle ilişkisi puanlanacak. Yeterli puanı alan öğretmen bir üst kariyer basamağına çıkabilecek.

Aynı performansı devam ettirdiği sürece uzman öğretmen olabilecek. Bir kadro gibi değil. 5 yıl boyunca uzman öğretmen maaşı alacak. Aynı kriterleri devam ettirmezse uzmanlığı geri alınacak. Her 5 yılda bir aynı form yeniden yapılacak. Yeterli olmayan, aynı kariyerde kalamayacak. Aynı yeterlilikleri gösteriyorsa mevcut kariyerinde kalacak, yükseldiyse bir üst kariyere çıkabilecek, azaldıysa bir alt kariyere dönebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin Maliye Bakanlığı ile görüşmelerinde kariyer basamakları arasında ücret farklılığının getirilmesi gündeme geldi. Yeni gelecek kademeli sistemde uzman öğretmen maaşlarında 200–250 TL, kıdemli uzman öğretmenlere 250–450 TL, başöğretmenlere de 450–550 TL arasında ücret farkı öngörülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, kamudaki memurların üçte birini öğretmenlerin oluşturduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Polis ve hekimlere olduğu gibi özel bir Öğretmen Kanunu hazırlanması gerektiğini de strateji belgesinde belirttik."

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler