1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Bazı Bölümlerin Doktorlarına Haftasonu Nöbet ve Akşam Mesaisi Geliyor

Bazı Bölümlerin Doktorlarına Haftasonu Nöbet ve Akşam Mesaisi Geliyor

Sağlık Bakanlığı Bazı Bölüm Doktorlarının Akşam Mesaisine Kalacağını ve Haftasonu Nöbet Tutacaklarını Bildirdi

A+A-

Bilindiği üzeri Ülkemizde Acil servislerde Aşırı derecede bir yoğunluk mevcuttur. Bu yoğunluk sağlık çalışanlarını  olumsuz etkilemekle birlikte hasta ve hasta yakınlarınıda olumsuz yönde etkilemektedir..Öyleki hastalar acil servislerde çok uzun süre sıra beklemekte ve detaylı muayene olamamaktadırlar. Buda önemli bir rahatsızlığı olan hastaların teşhis edilememesine neden olmaktadır. Doktorlar ise bu yoğunlukta her hastayı yeteri kadar inceleyememekten ve çok yoğun olan iş temposundan şikayet etmektedirler.
Bu yogunluğun nedenlerinin en başında Acil servislere başvuran hastaların yaklaşık %70'nin acil vaka olmamasından kaynaklanmaktadır. Tabiri caizse başı ağrıyanda, kulağı ağrıyanda, dizi ağrıyan hastada acil servise gelmektedir.Hatta eczanelerde bile ücretsiz ölçülebilen tansiyonu acil servislere gelip ölçtüren hastalar mevcuttur. Bunun yanında kalp krizi geçiren ve geçirmekte olan hastada bu acil olmayan vakalar ile birlikte acil servise başvurmaktadır.Fakat acil müdahale edilmesi gereken hastayı diğer hastalardan ayıklayıp bulana kadar zaman kaybı yaşanmaktadır ve buda doktorun hastaya müdahalesini geçiktirmektedir.
Bunu önlemek için haftasonu Aile Hekimlerine nöbet uygulaması getiren bakanlık bir adım daha atarak esnek çalışma mesaisi adı altında Dahiliye,Çocuk ve Kadın doğum polikinliklerinin mesai saatlerini akşamlara kaydıracak veya ilave nöbet birimleri koyarak acil ve rutin hastalarını ayırt etmeyi planlıyor. Nöbete ve Akşam mesaisine kalan doktorların yanındada sağlık personelininde fazla mesai yapıp yapmayacağı şimdilik belli değil. 
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun açıklamalarından sonra Aile Hekimleri Derrnekleri Federasyonu Bir açıklama yaptı. Bu açıklamada ; 
Acil servislere başvuran hastaların acil servisleri  işlemlerini hızlı yaptırarak beklemekten kurtulmanın bir yer olmadığını , Sağlık sisteminin sadece hekimlere 7/24 nöbet tutturularak işlemeyeceğini Sağlık Bakanlığının Acil servislerdeki sorunun  doktor mesailerini artırılarak sorunun çözülür şeklinde yaklaşımının yanlış olduğunu bildirerek tepki gösterdiler. 
mymemur. com ailesi olarakta sağlık hekimlerini ve çalışanlarının zaten yoğun olan iş tempolarına birde haftasonu nöbet  ve akşam fazla mesai uygulamaları getirilerek acil servislerde yaşanan sorunların sağlık personelini ve hekimleri  daha fazla çalıştırarak  çözülmesi yerine vatandaşlarımıza acil servislere hangi durumlarda başvurmaları gerektiğini yapılacak olan görsel ve yazılı eğitimler ve sunumlar hazırlanarak vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmeli ve başvuran hastaların acil servis kapısında ayrıntılı değerlendirelerek gerçekten acil hasta olduğu belirlenen hastaların acil servislere kabulü yapılmaları daha mantıklı gelmektedir.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler