1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çeyiz Yardımının Detayları Belli Oldu

Çeyiz Yardımının Detayları Belli Oldu

Meclise Sunulan Torba Teklifte Çeyiz Yardımının Detayları Belli Oldu

A+A-

9 Mart 2015 tarihinde AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca tarafında TBMM Başkanlığı'na verilen yasa teklifinde, halk arasında bilinen adıyla torba teklifinde, çeyiz yardımının nasıl yapılacağı belirtildi. Çeyiz yardımı yani evlenme yardımı alabilmek için 27 yaşını doldurmamış olmak gerekecek. TC vatandaşı veya mavi kart sahiplerinin başvurabileceği çeyiz yardımından faydalanabilmek için bankaya gönüllü katılım esasına göre çeyiz hesabı açtırılması gerekiyor. Çeyiz hesaplarına yapılacak devlet katkısı ilk evliliklerde ve tek seferde ödenecek. Asgari bir süre çeyiz hesabına yatırılan tutarlar, düzenli ödeme ve/veya hakediş sürelerine göre farklılık gösteren oranlarda ve tutarlarda çeyiz yardımı yapılacak. Bu yardım azami 5bin lirayı geçmeyecek.

Her yıl yeniden değerleme oranı kadar arttırılacak olan azami tutarı üç katı kadar arttırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Çeyiz yardımı hesaplarına ödenecek Devlet katkısı tutarı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten, karşılanacak. Banka aracılığıyla ödenecek Devlet katkısının doğru ve tam hesaplanmasından hesabın bulunduğu banka sorumlu olacak. Yanlış hesaplanarak haksız  yapıldığı tespit edilen Devlet katkısı yasal faiziyle birlikte ilgili bankalardan tahsil edilecek.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler