1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çıraklık ve Staj Başlangıç Tarihi Yasalaşırsa Erken Emeklilik Gündemde Olacak

Çıraklık ve Staj Başlangıç Tarihi Yasalaşırsa Erken Emeklilik Gündemde Olacak

Verilen kanun teklifinin yasalaşması durumunda staj ve çıraklıkta geçen süreler erken emekliliğe...

A+A-

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt tarafından 6 Mart 2015 tarihinde TBMM Başkanlığına kanun teklifi verildi ve kanun teklifinde Çırak veya stajyer öğrenci olarak çalışanların sigorta başlangıç tarihlerinin bu süreler olarak esas alınması gerektiğini belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun bazı maddelerinde değişiklik yapılması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi. Kanun teklifi gerekçesinde meslek lisesi mezunlarının çırak veya stajyer olarak çalışanlar Sosyal Güvenlik Sistemindeki iş kazası-meslek hastalığı sigortası da denilen kısa vadeli sigortadan faydalandırılmaktayken, emekliliğe uzun vadeli sigorta kolları primi ödenmediğinden bahsetti.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt Kanun teklifinde; Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen çıraklar ile meslek liselerinde okumakta iken yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulanların uzun vadeli sigorta uygulamaları kapsamına sigortalılık başlangıç tarihi olarak bu sürelerin esas alınması ve mağduriyetlerin giderilmesini amaçladıklarını belirtti.

Eğer verilen kanun teklifi kabul edilerek yasalaşacak olursa Uzun vadeli sigorta kapsamında çıraklık ve stajın başladığı tarih borçlanmak koşulu ile sigorta başlangıç tarihi olarak sayılacak.

Kanun Teklifi İçin Tıklayınız

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler