1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İç Güvenlik Paketi'ni Onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İç Güvenlik Paketi'ni Onayladı

Kamuoyu tarafından İç Güvenlik Paketi olarak bilinen 6638 sayılı Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

A+A-

Kamuoyu tarafından İç Güvenlik Paketi olarak bilinen 6638 sayılı Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinden 3 Nisan 2015 tarihinde yani bugün yapılan açıklamada; İç Güvenlik Paketi olarak bilinen 'Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' yayınlanması için Başbakanlığa gönderildiği belirtildi.

Yasaya göre;

- Kişilerin üstü ve eşyaları ile aracın dışarıdan bakıldığında içerisi görünmeyen bölümlerinin aranması mülki amirin görevlendireceği kolluk amirinin yazılı, acele hallerde sonradan teyit edilmek üzere sözlü emri ile yapılabilecek.

- Polis molotof taşıyanlara karşı silah kullanabilecek, gösterilerde yüzünü kapatanlara hapis cezası verilebilecek.

- Polise 48 saate kadar gözaltı yetkisi verilecek.

- Vali gerekli hallerde kolluk amir ve memurlarına suç faillerinin bulunması için gerekli emirleri verebilecek,

- Vali askeri kuruluşlar dışında tüm kamu kurum ve kuruluşlarının itfaiye, ambulans, çekici, iş makinesi ve tedbirlerin zorunlu kıldığı diğer araç ve gereçlerinden yararlanabilecek ve personeline görev verebilecek ve vali gerekirse emir ve talimatlarını kolluk aracılığı ile uygulayabilecek.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler