1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Cumhurbaşkanının Yeni Projesi; Memur İşçi Ayrımı Ortadan Kaldırılmalı

Cumhurbaşkanının Yeni Projesi; Memur İşçi Ayrımı Ortadan Kaldırılmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de İşçi İle Memur Ayrımının Ortadan Kaldırılması Gerektiğini Söyledi

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği TÜMSİAD'ın İstanbul'daki 6. Genel Kurulu'ndaki konuşmasında Türkiye'nin yeni bir anayasa yapması gerektiğini, Başkanlık sisteminin hızlı hareket etmek için gerekli olduğunu söyledi.

Memur-işçi ayrımının ortadan kalkacağını “Yeni anayasa ile memur-işçi ayrımını da kaldırarak tıpkı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi çalışanlar sistemini getireceğiz” cümlesiyle belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "2023'e giderken yeni anayasaya, ayakları prangalardan kurtaracak bir sistem değişikliğine ihtiyaç var. Haziran seçimi Türkiye'nin kırılma noktası. 400'ü alan iktidar yeni Anayasa'yı hazırlar. Yeni anayasa ile memur işçi ayrımını da ortadan kaldırmak lazım. Aynen gelişmiş ülkelerde olduğu gibi çalışanlar sistemini getirmek suretiyle bu işi ilerletmek lazım. Türkiye'yi şahlandıracak yeni anayasayı hazırlayalım ve Türkiye'nin şanına yakışır bir idare sistemini tesis edelim" dedi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel’e göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bahsettiği düzenleme hayata geçerse milyonlarca memurun iş güvencesi ortadan kalkıyor. Memurlar da amirleri tarafından yeterli görülmedikleri takdirde özel sektördeki gibi işlerinden atılabilecekler.

Şu anda memur işten atıldığında idare mahkemesine başvurup bu işlemi iptal ettirebiliyor. Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı düzenleme hayata geçerse 3 milyon memur amirlerince sorgusuz sualsiz dilediği an işinden olabilecek.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler