1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Devlet memur Hangi Şartlarda Kaç Gün Refakat İzni Alabilir

Devlet memur Hangi Şartlarda Kaç Gün Refakat İzni Alabilir

İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan bir öğretmenin babasının rahatsızlanması nedeniyle 6 Ay refakat izni kullanması

A+A-

İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan bir öğretmenin babasının rahatsızlanması nedeniyle 6 Ay refakat izni kullanması ve babasının eski hastalıklarının yanına yeni bazı hastalıkların eklenmiş olduğu yeni sağlık kurulu raporuna dayanarak tekrardan 3 ay süreyle refakat izni talep ettiğini belirterek ilgiliye bu iznin kullandırılıp kullandırılamayacağı hususunda görüş talep edildi.

İşte O Yazıya İstinaden verilen cevap;

İl Milli Eğitim Müdürlüğünde öğretmen olarak görev yapan ilgilinin babasının hastalığı nedeniyle 6 ay süreyle refakat izni kullandığı ve babasının eski hastalıklarının yanına yeni bazı hastalıkların eklenmiş olduğu yeni sağlık kurulu raporuna dayanarak tekrardan 3 ay süreyle refakat izni talep ettiğini belirterek ilgiliye bu iznin kullandırılıp kullandırılamayacağı hususunda görüş talep eden ilgi yazı incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 105 inci maddesinin son fıkrasında; 'Ayrıca, memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hallerinde, bu hallerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır.’ hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporlar İle Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin "Refakat iznine ilişkin esaslar’ başlıklı 10 uncu maddesinde; ’(l) Memurlara 657 sayılı Kanunun 105 inci maddesinin son fıkrası uyarınca izin verilebilmesi için memurun;

a)         Bakmakla yükümlü olduğu ana, baba, eş ve çocuklarından birinin,

b)         Bakmakla yükümlü olmamakla birlikte refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocuklarıyla kardeşlerinden birinin,

ağır bir kaza geçirdiğinin veya tedavisi uzun süren bir hastalığı bulunduğunun sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi zorunludur.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler