1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Devlet Memurları Maaşlarını Eksik mi Alacak?
Devlet Memurları Maaşlarını Eksik mi Alacak?

Devlet Memurları Maaşlarını Eksik mi Alacak?

2015 yılında yapılan zam ile yenilenen maaşların toplu sözleşmede yapılan hata nedeniyle yapılan zam oranın yüzde 3 değil, yüzde 2,72 artmış olacak.

A+A-

Toplu sözleşmede yapılan hatalar zincirine bir yenisi daha eklendi. Maliye Bakanlığı bu hatayı düzeltmezse 2015 yılında memurların yüzde 3 değil, yüzde 2,72 zam alacak.

Yeni yılın gelmesiyle beraber devlet memurlarına % 3+3 lük zam, asgari ücrete % 6+6 lık zam geldi. Yalnız sadece maaşlara zam gelmedi. 2015 yılı diğer her şeye zam getirdi. Vergilere, cezalara, giyimden yiyeceğe herşeye zam geldi. Yani değişen bir şey yok. Sanki zam alınmamış gibi olsa da sonuçta cebimize biraz fazla para girecek.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk Memur Sen konfederasyonun 2013 Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşmede 2013 yılının ikinci yarısında ortaya çıkması muhtemel enflasyon farkının 2015 yılına yansıması hesap edilemediği, bu yüzden memur maaşlarının eksik yatabileceğini açıkladı.

Daha önce memur maaş artış oranı gerçekleşen enflasyon rakamının altında kalması durumunda, aradaki fark dönem sonunda maaşlara yansıtılmaktaydı, 2013 yılının ikinci yarısında oluşan %0,27’lik enflasyon farkı 2014 yılının Ocak ayında maaşlara eklenmişti.

2015 yılının katsayıları 2013 Ağustos ayı baz alınarak hesaplandığından, 2014 yılında alınan %0,27’lik enflasyon farkı 2015 yılı katsayılarına yansıtılmamış oldu. Bu hata taban aylık, yan ödeme gibi memur maaşının belirlendiği diğer katsayılarda da yapılınca, toplu sözleşmeye göre belirlenen memur maaşı, olması gerekenden daha düşük hesaplandı. Buna göre memur maaşlarının belirlenmesinde 2013 toplu sözleşme metninde yer alan katsayıların uygulanması durumunda memur maaşları %3 değil %2,72 oranında artmış olacak.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler