1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ehliyet Almak Artık Daha Zor Ama Artık Daha Güvenli

Ehliyet Almak Artık Daha Zor Ama Artık Daha Güvenli

Son Zamanlarda Ehliyet Almanın Zorlaştığı Haberleri Yapılmaktadır. Peynir Ekmek Gibi Satılsa Daha Mı İyi Olacak

A+A-

Son zamanlarda ehliyet almanın zorlaştığı haberleri yapılmaktadır. Peynir ekmek gibi satılsa daha mı iyi olacak.

Yeni sistem ile göze çarpan önemli ayrıntılar arasında "park etme", "geri geri gitme", eğimli yolda aracı hareket ettirme" gibi aracı kullanma kabiliyeti var. Üst düzeyde sürüş kabiliyeti isteniyor gibi gözüken yeni sistem ile adaylar daha bilinçli daha güvenli sürüş yapabilme imkanına sahip oluyorlar.

30 dakikalık sınav süresince birçok kritere göre de değerlendirilen adaylar bu kriterlerden 1. bölümden 1 tane 2. bölümden iki tane hata yaparlarsa sınavdan başarısız sayılıyorlar. Bu sebeple son zamanlarda ehliyet alabilme oranları %99'lardan %60'lara kadar düştü genel olarak. Başarısızlık ta bir başarı olabilir, çünkü trafif canavarına verdiğimiz canları ne geri getirebiliyoruz ne de azaltabiliyoruz.

Çoğu sürücü adayı bu kriterleri dahi görmeden ve incelemeden sınavlara gelip başarısız duruma düşmekte ve suçlu olarak sistem gösterilmekte. Oysaki sürücü kurslarının 12 saat pratik eğitim vermeleri gerekiyor. Çoğu özel kurs veren profesyonel direksiyon eğitmenleri dahi hiç araç kullanmayı bilmeyen bir kişiyi 3-4 saatte araç kullanabilme kabiliyeti kazandırırken sürücü kurslarında 12 saatlik pratik eğitimde halen aracı dahi yerinden kaldıramayan sürücü adayları bulunmaktadır.

Zaten geçiriyorlar mantığı bittiği için ve yeni bir döneme girildiği için sürücü kurslarından, sürücü adaylarından ve pratik sınavları yapan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan konuya daha özen göstermeleri beklenmektedir. Ne kadar zor sınav o kadar güvenilir sürücüler neden olmasın ki?

Direksiyon sınavı değerlendirme formu İNDİR

 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler