1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Ek Ücret Talebi İçin ÖSYM'ye Dava Açıldı

Ek Ücret Talebi İçin ÖSYM'ye Dava Açıldı

ÖSYM 'nin Talep Ettiği Ek Tercih Ücreti İçin Sendika Tarafından Dava Açıldı

A+A-

Bilindiği üzere geçen günlerde ÖSYM tarafından YLSY için adaylardan ek tercih yapılması istenmişti. Buraya kadar herşey normaldi ta ki ÖSYM elektronik ortamda yapılacak bu tercih işlemi için adaylardan 10 TL istemesine kadar. ÖSYM'nin Sınav ücretleri talep etmesi bir yerde anlaşılabilir çünkü basım giderleri,kırtasiye masrafları,organizasyon ve çalışan masrafları için sınav ücretlerini talep etmekte bir yerde haklıdır lakin tamamen bilgisayar ortamında yapılacak ve ösym'ye hiç bir gideri olmayacak bir çalışma için adaylardan ücret talep etmesi çok düşündürücü ve ÖSYM gibi bir kurumun itibar kaybetmesine neden olacaktır. ÖSYM bir ticarethane değil tamamen kamu kurumudur. Ve kamu kurumları vatandaşlara sundukları hizmetler için masrafları hariç ücret talep etmemelidir.
Bu durum karşısında eğitim bir sen tarafından ösym aleyhine bu durumun düzeltilmesi için dava açıldı. Davada özel kurulaşların bile elektronik ortamlardan yapılan işlemler için vatandaşdan ücret talep etmediği ösym gibi bir kurumun kar elde etmek için çalışan ticari faliyet gösteren kurum olmadığını  belirterek bu uygulamanın kaldırılması için dava açmıştır. 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler