1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Nasıl Oluyor
Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Nasıl Oluyor

Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Nasıl Oluyor

İlk Defa Atanacak Engelli Devlet Memurları İçin Yayınlanan Tebliğ

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Bugün yayınlanan Kamu personeli Genel Tebliğinde İlk defa engelli devlet memuru olarak atanacak engelli vatandaşlarımıza ait atama bilgileri paylaşıldı. 
Bilindiği üzere ülkemizde engelli raporu alabilmek için en az %40 ve üzerinde bir özür durumu bulunması gerekiyor. Bu durumu bulanan engelli vatandaşlarımızın elinde olan sağlık raporu eger yoksa yataklı hastanelere başvurarak alcakları engelli raporuna sahip olduktan sonra ÖSYM tarafından sınav yoluyla devlet memurluğuna atanabilirler.
Bilindiği  üzere kamu kurum ve kuruluşlarında toplam çalışan personelin %30 oranında engelli ve eski hükümlü personel istihdam etmeleri gerekiyor. Bu tebliğ uyarınca kurumlar engelli personel istihdam etmek zorundadırlar. 
Bugün yayınlanan devlet memurluğuna alınma genel tebliğine göre kurumların ekim ayı sonuna kadar istihdam edecekleri engelli personellerin sayısını Devlet Personel Başkanlığına yapmalarını gerekteğini bildirdi.Kurumlardan gelecek engelli personel istihdam sayısı belli olduktan sonra ilk okul mezunu bireyler ÖSYM tarafından ilan edilecek tarihte başvurularını yapacaklar ve sınava girmeden kura ile belirlenecekler. 
Ortaöğretim ,Önlisans ve Lisans mezunları ise ÖSYM tarafından yapılacak olan EKPSS ' ye girmeleri gerekecek . Bu sınavdan sonra aldıkları puanlar bazında tercih kılavuzunda bulunan kamu kurum ve kuruluşlarından tercihte bulanacaklar alınan puan ve tercih sıralamasına göre engelli vatandaşlarımız devlet memuru olarak istihdam edilecekler. ÖSYM tarafından engelli devlet memuru başvuru ve sınav tarihleri belli oldugunda mymemur.com sitemizde yayınlanarak bilgi verilecektir.

Devlet Memurluğuna Alınma Genel Tebliği için TIKLAYINIZ.

Sosyal Hizmetlerde Yetişen Çocukların Memurluğa Alınmalarında Süreç Nasıldır?

Emeklilerin Yeniden Devlet Memurluğuna Alınmaları Nasıldır?

İlk Defa Devlet Memuru Alımında Süreç Nasıl İşliyor

Gazi,Gazi ve Şehit Yakınları ve Vazife Malullerinin Memurluğa Alınmaları Nasıl Oluyor?

Memurluktan İstifa Edenlerin Tekrar Memuriyete Nasıl Alınır

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler