1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Eşi Özelde Çalışan Sağlık Personeli Tayinine 3 Yıl Şartı

Eşi Özelde Çalışan Sağlık Personeli Tayinine 3 Yıl Şartı

Sağlık Bakanlığı atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre eşi özel sektörde çalışan sağlık personeli tayininde 3 yıl şartı getirildi.

A+A-

Eşi özel sektörde görev yapan sağlık hizmetleri sınıfı personeli eş durumundan tayin isteyebilmesi için eşinin atama talep edilen yerde kesintisiz üç yıl prim ödeme şartı getirildi.

Yönetmeliğin Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği başlıklı 20. maddesinin 5. paragrafına göre ‘’ Kamu görevlisi olmayan eşinin, atanma talep edilen yerde kesintisiz üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde, personelin yer değişikliği suretiyle ataması yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışanlardan askerlik süresini borçlanıp primlerini ödeyenlerin askerlikte geçen süreleri üç yıllık süre kapsamında değerlendirilir.’’denilmektedir.

Yani 4 Nisan 2015 tarihli değişiklik ile eskiden özel sektörde görev yapan eşin kesintisiz 2 yıl prim ödeme şartı yeni düzenleme ile 3 yıl olarak değiştirildi.

Aslında başbakanlık çerçeve yönetmeliğinde hüküm altına konulan 3 yıl şartı ile ilgili düzenlemelerin Başbakanlık tarafından tüm Bakanlıklarda yapılması istenmekteydi. Böylelikle Sağlık Bakanlığı da eşi özelde görev yapan eşin yanına tayin için 3 yıl şartını resmen yürürlüğe koydu.

Bundan sonra eşi özelde çalışan sağlık personeli eşinin yanına eş durumu tayini isteyebilmek için 1 yıl daha fazladan beklemek zorunda kalacak.

SAĞLIK BAKANLIĞI ATAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler