1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Genel Yetenek ve Genel Kültür Sorularını da Çalmışlar
Genel Yetenek ve Genel Kültür Sorularını da Çalmışlar

Genel Yetenek ve Genel Kültür Sorularını da Çalmışlar

TÜBİTAK Tarafından 2010 KPSS’de Genel Yetenek ve Genel Kültür Sorularının da Çalındığı Tespit Edildi

A+A-

KPSS 2010 soruşturmasının Ankara Cumhuriyet savcılığı tarafından yeniden açılmasıyla yeni bilgiler de gün yüzüne çıktı. Savcılık soruşturmanın tekrar başlamasıyla TÜBİTAK’a 10-11 Temmuz 2010’da yapılan Eğitim Bilimleri testiyle ilgili herhangi bilgi ve belgenin bulunup bulunmadığını sordu. Bunun üzerine TÜBİTAK yeniden araştırma başlattı. Uzman ekip, daha önce sınav soruları bilgisayarına yüklendiği için testin iptaline neden olan Baki Saç’ın laptop’una takılı harddiski incelemeye aldı. Öncelikle silinen veriler arasından Eğitim bilimleri testi ile ilgili çok sayıda dosya kurtarıldı. Kurtarılan belge içeriğinde 20 sayfa ve 120 sorudan oluşan eğitim bilimleri soruları çıktı. Soruların 5 Temmuz 2010’da oluşturulduğu tespit edildi. Ayrıca eğitim bilimlerinin yanısıra Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının da çalındığı anlaşıldı. Kurtarılan dosyada Türkçe ve Genel Yetenek soru cevapları da bulundu.

Dosyada bulunan 49 sorudan 48’inin 2010 KPSS soruları ile birebir örtüştüğü belirlendi. Bazı soruların ise metin ve görsel olarak değişiklik içermesine rağmen konu bakımından aynı olduğu tespit edildi. Bazılarının ise soru olarak aynı olduğu ancak soru şıklarının boş bırakıldığı veya sadece doğru şıkkı içerecek biçimde yer aldığı belirlendi.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler