1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GİB ve SGK Personeline Fazla Çalışma Ücreti Ödenmesine İlişkin Karar

GİB ve SGK Personeline Fazla Çalışma Ücreti Ödenmesine İlişkin Karar

Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Personeline Fazla Çalışma Ücreti Ödenmesine İlişkin ekli Kararın Yürürlüğe Konulması;

A+A-

Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Personeline Fazla Çalışma Ücreti Ödenmesine İlişkin ekli Kararın Yürürlüğe Konulması; Maliye Bakanlığının 10/10/2014 tarihli ve 8556 sayılı yazısı üzerine, 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 13 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 13/10/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır. Personelin Mesai saatleri dışında yaptıkları çalışmalar karşılığında ödenecek fazla çalışma ücretine ilişkin usul ve esaslar hakkında Bakanlar Kurulu Kararı eki;

Memur 1 ayda en fazla 50 saat çalışabilecek. Mesai için saat başı ücret ise 7,7 TL olacak. yani ayda maksimum dan hesaplarsak 50 saat çalıştığında alabileceği ücret 7,7x50 = 385 TL olacak

Bir memura 1 ayda en fazla 50 saat fazla çalışma ücreti verilecektir. Fazla çalışmanın saat başı ücreti 7,7 liradır. 50 saat çalışan için, bir ayda alınabilecek fazla çalışma ücreti, 50*7,7=385 lira olacaktır. 375 sayılı KHK'nın ek 13. maddesi gereğince, bu miktardan sadece Binde 7,59 oranında damga vergisi kesilecektir. 
Mesai sonrasındaki çalışmalara verilecek fazla çalışma ücreti uygulaması, 1 Ekim ila 31 Aralık 2014 tarihleri arasında uygulanacak.

13/10/2014 TARİHLİ VE 2014/6897 SAYILI KARARNAMENİN EKİ

KARAR

Amaç ve kapsam

MADDE 1- (1) Bu Karar, 10/9/2014 tarihli ve 6552 sayılı iş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanunda, Gelir İdaresi Başkanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılması öngörülen işlerin zamanında yapılması için anılan kuramların ilgili birimlerinde fazla çalışma yapmasına ihtiyaç duyulan 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personeline, mesai saatlerinin dışında yaptıkları çalışmalar karşılığında ödenecek fazla çalışma ücretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla hazırlanmıştır.

Dayanak

MADDE 2- (1) Bu Karar, 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 13 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Ödemenin usul ve esasları

MADDE 3- (1) 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılacak işlerde fazla çalışma yapmasına ihtiyaç duyulan; Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat ve İhtilaflı İşler, Uygulama ve Veri Yönetimi, Gelir Yönetimi ve Mükellef Hizmetleri Daire Başkanlıklarında görev yapan personel ile taşra teşkilatında Vergi Dairesi Başkanlıklarına bağlı tahsil daireleri ve Vergi Dairesi Başkanlığı bulunmayan illerde Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı tahsil dairelerinde görev yapan personele, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sigorta Primleri Genel Müdürlüğünde görev yapan personel ile taşra teşkilatında görev yapan personele fazla çalışma ücreti ödenir.

(2)    Fazla çalışma ücreti, mesai saatleri dışında fiilen fazla çalışma yapan personele ödenir.

(3)    Her bir personele fazla çalışma ücreti ödenecek süre ayda elli saati geçemez.

(4)    Fazla çalışmanın her bir saati için 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun (K) cetvelinde belirlenmiş olan fazla çalışma saat ücretinin (1,54 TL) beş katı esas almır.

(5)    Fazla çalışma yapan personel ile çalışılan gün ve süreleri gösterir Fazla Çalışma Cetveli düzenlenir ve bu Cetvel fazla çalışma yapan personel tarafından imzalanır ve birim amiri tarafından onaylanır.

(6)    Bu Karar hükümlerine göre fazla çalışma ücreti alan personele, diğer mevzuat hükümlerine göre ayrıca fazla çalışma ücreti ödenmez.

(7)    Bu Karar hükümleri, 1/10/2014-31/12/2014 tarihleri arasında uygulanır.

Yürürlük

MADDE 4- (1) Bu Karar hükümleri 1/10/2014 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 5- (1) Bu Karar hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler