1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Görevden Alınan Okul Müdürü Eski Görevine Dönebilecek mi?

Görevden Alınan Okul Müdürü Eski Görevine Dönebilecek mi?

Görevden alınan müdür davayı kazanırsa eski görevine dönebilecek mi? İşte Torba Kanuna göre en son durum...

A+A-

6526 sayılı yasa ile eklenen bir madde gereği görevden alınan memur davayı kazansa dahi eski görev yerleri dolu ise eski görev yerlerine dönemiyorlar eş değer bir göreve atanıyordu.

Ancak 

Torba yasa ile tüm memurları kapsayacak ve iki yıl keyfi görevden almanın, yer değiştirmenin ve açığa almamın yolunu açacak şekilde meclise taşınan madde genel kurulda değişikliğe uğrayarak;

"Madde 28 - 1.(Değişik:10/6/1994-4001/13 md.) Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare,gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez. "Ancak, 23/4/1981 tarihli ve 2451 sayılı bakanlıklar ve bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanuna Ekli (1) ve (2) sayılı Cetvellerde gösterilen unvanları taşıyan görevler ile farklı atama usullerine tabi olsalar dahi daire başkanı ve üstü görevlere, sivil memurlar hariç kolluk teşkilatlarının kadrolarına; açıktan, naklen veya vekaleten yapılan atama ve bu görevlerden alınma, bu görevlerle ilgili yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleri hakkında verilen mahkeme kararlarının gereği, ilgilinin kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması suretiyle iki yıl içinde yerine getirilir. Bu görevliler hakkındaki mezkur işlemlerin uygulanması, telafisi güç veya imkansız zararları doğuran hallerden sayılmaz.

"Bu fıkranın üçüncü cümlesinde belirtilen işlemlerle ilgili mahkeme kararlarının yerine getirilmemesi ceza soruşturması ve kovuşturmasına konu edilemez; ancak disiplin hükümleri saklıdır."

Şeklini almıştır. Bu değişiklik, 11 Eylül tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yani bunun anlamı şudur,bir memur,öğretmen ya da okul müdürü soruşturma gereği görevden alınmış, görev yeri değiştirilmişse davayı kazandıkları taktirde eski görevlerine dönebilecektir.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler