1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Hastanelere Akreditasyon ve Kalite Standart Belgeleri Verilecek

Hastanelere Akreditasyon ve Kalite Standart Belgeleri Verilecek

Artık hastaneler de performans ve kaliteleri yönünden sınıflandırmaya tabi tutulacak ve bu kapsamda

A+A-

Artık hastaneler de performans ve kaliteleri yönünden sınıflandırmaya tabi tutulacak ve bu kapsamda Akreditasyon ve Kalite Standart belgelerini alacaklar.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı yani kısa ismiyle TÜSEB bünyesinde kurulacak olan Sağlık Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Üniversite ve Devlet hastaneleri için bazı kriterler getirecek. Bu kriterler, ile hastanelerin Uluslararası standartlarda olması sağlanacak. Tabiki bu kriterler için hastaneler standartları yakalamaya çalışacak ve bu kapsamda A,B,ve C şeklinde sınıflandırılıp sertifika alacaklar.

Üstelik sertifikalar sadece Hastaneler için olmayıp, hastane içerisindeki klinikler için ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutularak verilecek . Hasta sayısından yapılan ameliyata kadar, ameliyat sonrası komplikasyon oranlarından, iyileşme süreçlerine kadar bir çok konu dünya standartları kapsamında değerlendirmeye tabii tutulacak.  Sağlık Personellerinin katıldığı hizmet içi eğitimler dahi bir kriter sayılacak.

Bu uygulama zaten aile hekimliklerinde kısmen uygulanıyor. Bazı Kriterler kapsamında aile hekimleri gruplandırmaya tabi tutuluyor. A sınıfı en üst sınıf olurken B,C,D ,E şeklinde sınıflandırma söz konusu oluyor. Aile hekimleri bu gruplandırma üzerinden ödenek alıyorlar.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler