1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ HABERLERİ

  3. İnternet'e Yasak Getiren Yasa Meclis'ten Geçti

İnternet'e Yasak Getiren Yasa Meclis'ten Geçti

İnternet Erişimine Yasak Getiren Yasa TBMM Genel Kurulundan Geçti

A+A-

İnternet erişimine çok kısa sürede yasaklama getirecek kanun onaylandı. Başbakanlık ve Bakanlıkların internete kısıtlama veya tamamen yasak getiren kanun teklifi onaylandı.

Teklif vermeleri durumunda Başbakanlık ve Bakanlıklar dolayısıyla tüm devlet kurumları adına internet sitelerinin erişimine anında kısıtlama getirilmesi kolaylaşacak.

İnternet kısıtlaması şu durumlarda getirilebilecek:

- Yaşam hakkı,
- Kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması,
- Milli güvenlik,
- Kamu düzeninin korunması.

Sulh Ceza Hakiminin onayına 24 saatte sunulacak, öncesinde 4 saat içinde TİB kapatabilecek.

İhlalin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak içeriğe erişimin engellenmesi yöntemiyle verilecek. Fakat, teknik olarak ihlale ilişkin içeriğe erişimin engellenmesi yapılamadığı veya ilgili içeriğe erişimin engellenmesiyle  ihlal önlenemezse internet sitesinin tümü kapatılabilecek.

Suçluların faillerine ulaşmak için gerekli olan bilgiler içerik, yer ve erişim sağlayıcılar tarafından hakim kararı üzerine adli mercilere verilecek. Bu bilgileri vermeyen içerik, yer ve erişim sağlayıcıların sorumluları, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 3 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler