1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İş Sağlığı Ve Güvenliği Önlem Paketi Bugün Açıklanıyor

İş Sağlığı Ve Güvenliği Önlem Paketi Bugün Açıklanıyor

İş Sağlığı Ve Güvenliği Önlem Paketi Bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Açıklanacak

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından bugün iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yer aldığı bir paket kamuoyu ile paylaşılacak. Peki Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kamuoyu ile paylaşılacak bu pakette ne gibi önlemler yer alıyor? İşte Cevabı

Yeni önlemler kapsamında madenlerin denetimi artık Enerji Bakanlığı tarafından yapılacak. İş güvenliği uzmanları tarafından yapılan denetimlerin göstermelik olması engellenecek. İş güvenliği uzmanları ile İşyeri hekimlerinin ücretlerinin karşılanabilmesi için bir fon kurulması düşünülüyor.

Tehlikeli olan işyerlerinde eğer iş kazası yaşanmıyorsa onlara prim desteği gibi kolaylıklar sağlanacak. Cezaların bulunma şekli çalışan sayısı ile çarpılarak yapılacak. Çok tehlikeli statüdeki işyerlerine uygulanacak olan cezalar % 300’e kadar çıkabilecek. Eğer İşyerinde ölümlü bir kaza yaşandıysa ve İşyerinde bir kusur tespit edilirse o işyeri kamu ihalelerine girmekten 1 yıl men edilecek. İş Güvenliği ihmallerine kesinlikle göz yumulmayacak.Eğer bir inşaat firmasında kusur tespit edilirse yetki belgesi 2 yıl süreye kadar beklemeye alınabilecek.

İş sağlığı ve güvenliği önlemleri kapsamında Çalışan işçi ile ilgilide yaptırımlar söz konusu olacak. Eğer çalışan İş sağlığı ve güvenliği ile alakalı sorumluluklarını yerine getirmiyor ise önce yazılı uyarılacak, devam etmesi durumunda tazminatsız işten çıkarılabilecek.

Baret takmanın önemi bir kez daha vurgulanıyor. Tehlikeli işlerde çalışanlar baret takmaz ise bu durumdan hem işveren, hem çalışan sorumlu olacak. Çok tehlikeli işlerde mesleki yeterlilik olması üzerinde zorunluluk getiriliyor.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler