1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstifa Edene de 10 Ay Maaş, İşte Şartları...

İstifa Edene de 10 Ay Maaş, İşte Şartları...

Çalışanlar işsiz kaldığında,işsizlik ödeneğinden 10 aya kadar maaş imkanı var.Sadece işten atılanlar değil,istifa edenlere de.....

A+A-

Çeşitli sebeplerden ötürü işten atılanların ve istifa edenlerin imdadına işsizlik fonundan karşılanan işsizlik maaşı yetişiyor.Tabi belli şartları taşımak kaydıyle....

Takvim'in haberine göre,Türkiye'de bir iş sözleşmesine dayalı çalışan SGK'lılar,sandıklara tabi çalışanlar ile çalışma vizesi olanlar işsiz kaldıklarında işsizlik maaşından yararlanabilmekteler.İşsizlik fonuna çalışanlar adına yüzde 1 maaşından,yüzde 1 Devlet ve yüzde 2 işveren tarafından işsizlik fonu aktarılmaktadır.

İşten çıkarılan çalışan işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için, işten çıkarılmadan önceki son 120 günü kesintisiz olmak üzere, son üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekiyor.İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarını sağlayan sigortalı, işvereninden alacağı işten ayrıldığına dair belge ile birlikte işten ayrıldığı tarihten itibaren otuz gün içinde Türkiye İş Kurumu'na (İŞKUR) başvurması gerekmektedir.

İş sözleşmesi sona eren çalışana son üç yıl içinde;

600 gün (20 ay) işsizlik sigortası primi ödeyenlere 180 gün (6 ay),
900 gün (30 ay) işsizlik sigortası primi ödeyenlere 240 gün (8 ay),
1080 gün (36 ay) işsizlik sigortası primi ödeyenlere 300 gün (10 ay),
süre ile işsizlik ödeneği veriliyor.

İşsizlik maaşı,sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40'ı kadar oluyor.İşsizlik maaşı alanlar, Genel Sağlık Sigortası kapsamında kendileri de, bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor.İşsizlik maaşından yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girilmesi halinde, işsizlik ödeneği kesiliyor.

İşverenin ahlak ve iyi niyetine uymayan davranışları sebep göstererek işten haklı sebeplerle ayrılınırsa işsizlik ödeneğinden yararlanılabilir.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler