1. HABERLER

  2. SORU & CEVAP

  3. KPSS 2017/1 Tercihlerinde Yüksek Kontenjan Bekleyen Milyonlar
KPSS 2017/1 Tercihlerinde Yüksek Kontenjan Bekleyen Milyonlar

KPSS 2017/1 Tercihlerinde Yüksek Kontenjan Bekleyen Milyonlar

Devlet Personel Başkanlığı DPB tarafından tercih robotunun yayımlanmasını bekliyoruz. KPSS 2016/2 tercih robotu bilgileri sistemden biraz önce kaldırıldı. Kontenjanların açıklanması öncesi lise, önlisans ve lisans mezunu milyonlar kadro bekliyor!

A+A-

2016 KPSS puanı ile atama yapılacak olan KPSS 2017/1 merkezi memur atama kadrolarının yayımlanması artık an meselesi. Bugün sabah saatleri itibarıyla e-Devlet üzerinde yer alan KPSS tercih rehberi sistemindeki son atamaya dair bilgiler kaldırıldı. Yeni bilgilerin yüklenmesi ile de kadrolar açıklanacak ve 4 bin 970 kadronun ne kadarının liseye, ne kadarının önlisansa ve ne kadarının da lisans mezunlarına verileceği belli olacak.

21 Haziran itibarıyla da ÖSYM’de yayımlanacak KPSS 2017/1 tercih kılavuzu ile süreç başlayacak ve 3 Temmuz’a kadar sürecek olan tercih başvuruları alınmaya başlanacak.

Peki 2017 merkezi memur atama kadroları neden bu kadar az verildi. Bakanlıklara, kamu kurum ve kuruluşlarına binlerce memur alınıyor. Genellikle 657 Devlet Memurları Kanunu 4/B sözleşmeli statüde de olsa atamalar yapılıyor. Bu atamalar merkezi olsa hem adayların kafalarındaki soru işaretleri sona erer hem de atama bekleyen milyonlar için tek seferde daha düzenli bir atamanın önü açılmış olur.

Geçtiğimiz KPSS 2016/1 atamasında sadece 10 bin 144 kadro verilmişti. Daha önce de belirttiğimiz üzere 10144 kadro dahi milyonlar için son derece azken bu yıl bunun 4’te biri kadar ilk atama kadrosu şok etkisi yaratacaktır. 80-90 bandında olan puanlar çoğu branş için 90’ın altına maalesef inmeyecektir.

İstihdam seferberliği kapsamında özel sektöre Asgari Ücretli de olsa 1 milyondan fazla personel alımı gerçekleştirdi. Devlet kurumları da bu seferberliğe dahil edilmesi özel sektörü daha da canlandıracak ve işsizlik rakamları otomatikman tek haneli sayılara inecektir.

Tabi ki ekonomiye yön veren devlet büyüklerimiz bizden daha bilgili ve bu konuda deneyimlidirler. Fakat yapılacak birkaç çalışma ile kamuda açık olan pozisyonlar kolayca doldurulabilir ve ATAMA BEKLEYEN MİLYONLARIN sesi de duyulur.

Sadece ortaöğretim alanında 3 buçuk milyona yakın aday bu yıl KPSS’ye katılmıştı. Önlisans ve lisans ile bu sayı 7 milyon bandındadır. Bu kapsamda 2017 yılı için merkezi atama kadrosunun 5 bin bile olmaması adayların mağduriyetini milyon kez katlamıştır.

Umarız KPSS 2017/1 tercihlerinde bu sayının tamamına yakını verilir ve yeni ihdaslar ile ikinci merkezi atama kadrosu da arttırılır. Bunun için adayların da mücadele ederek gerek sosyal medyada gerek internet medyasında sesini yükseltmesi gerekiyor. KPSS tercih robotu için TIKLAYINIZ

4001 Kodu İle Herhangi Lisans Mezununun KPSS 2017/1’de Başvuru Yapabileceği Kadrolar için TIKLAYINIZ.
3001 Kodu İle Herhangi Önlisans Mezununun KPSS 2017/1’de Başvuru Yapabileceği Kadrolar için TIKLAYINIZ.
2001 Kodu İle Herhangi Lise Mezununun KPSS 2017/1’de Başvuru Yapabileceği Kadrolar için TIKLAYINIZ.
DPB, KPSS 2017/1 Tercih Robotunu Yayımladı haberi için TIKLAYINIZ.
KPSS 2017/1 İle 355 Zabıta Memuru Alımı Kadro Dağılımı için TIKLAYINIZ.
Lise, Önlisans ve Lisans KPSS 2017/1 Kadroları Belli Oldu haberi için TIKLAYINIZ.

untitled-1-009.jpg

Devlet Personel Başkanlığı'nın KPSS tercih rehberi sistemi üzerindeki KPSS tercih robotu bugün yapılan değişiklikten önceki hali şu şekildedir:

brans-ve-kadrolar.jpg

untitled.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler