1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB 19. Milli Eğitim Şurası Komisyon Kararlarından Bazıları

MEB 19. Milli Eğitim Şurası Komisyon Kararlarından Bazıları

MEB 19. Milli Eğitim Şurasında oluşturulan Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Arttırılması komisyonunda bazı kararlar oy birliği ile kabul edildi

A+A-

Bildiğiniz gibi MEB 19. Milli Eğitim Şurası 2 Aralık 2014 tarihinde toplandı. Milli Eğitim Şurası en üst danışma kurulu niteliği taşıyor.

19. Milli Eğitim Şurası’nda Alınan Komisyon Kararları

YÖNETİCİ OLMAK İÇİN LİSANS ŞART

"Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Arttırılması" konusunu ele alan komisyonda alınan grup kararları arasında MEB okullarında yönetici olabilmek için Lisans mezuniyet şartı oy birliği ile kabul edildi.

SINAVDA BAŞARI ŞARTI ARANACAK

Okul yöneticilerinin merkezi olarak yapılan yazılı sınavdan başarılı olması gerektiği de oy birliği olarak kabul edilen öneriler arasında yer aldı.

MÜDÜR YARDIMCILIĞI YAPTIYSAN ŞANSIN VAR

Okul Müdürleri seçiminde daha önce müdür yardımcılığı yapmış olan öğretmenlerin seçilmesi de oy çokluğu ile kabul edildi.

YÜKSEKLİSANS VE YÖNETİCİ BELGESİ VARSA AVANTAJ

Okul yöneticileri atanması ile alakalı olarak eğer kişinin eğitim yönetimi alanında lisansüstü eğitimi veya yönetici yeterliklerini esas alan akredite edilmiş kurumlar tarafından verilebilen belli sürede eğitim alındığını gösterir belgesi varsa tercih nedeni olmasıda grup kararı ile kabul edilmiş oldu.

 OKUL MÜDÜRLÜKLERİNE KADIN KOTASI

Okullarda bulunan idareciler arasında kadınların sayısının az olması ve bu oranın %40’a çıkması teklif edildi. Fakat Yüzdelik dilim kabul edilmezken kadın idareci sayılarının arttırılması kotası kabul edildi. Bu durumda idarenin inisiyatifine bırakıldı.

MEB 19. Milli Eğitim Şurası 6 Aralık 2014 tarihinde sona erecek. Komisyonlar tarafından alınan kararlar belli oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler