1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB Müsteşarı Tekin, Dershanelerin Dönüşümü Açıklaması
MEB Müsteşarı Tekin, Dershanelerin Dönüşümü Açıklaması

MEB Müsteşarı Tekin, Dershanelerin Dönüşümü Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Dershanelerin Özel Okullara Dönüştürülmesiyle İlgili Olarak 2015 Temmuz Ayında Dershanelerin Sürece Dahil Olmalarını Beklediğini Belirtti.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesiyle ilgili olarak 2015 Temmuz ayında Dershanelerin sürece dahil olmalarını beklediğini belirtti.

Özel sektörün eğitimdeki payının yüzde 2 ile3 arasında olduğuna deyindi. Bunun Türk halkının eğitime yatırım yapmamalarından ve istememelerinden mi kaynaklanıyor yoksa diğer farklı sebeplerden mi diye analizlerde bulundu.

2014 yılında 16 milyon öğrenci vardı. Dershaneler de 4 milyon öğrenci bulunmakta idi. Özel sektör bu bağlamda %25lik paya sahip eğitim alanında. Bu oranın arttırılması için bu sürecin başlatıldığını söyleyerek aslında parasız eğitimden paralı eğitime geçişin de sinyallerini verdi. Bilindiği üzere ülkemiz de 4+4+4’ten dolayı 12yıllık kesintisiz eğitim ücretsiz olarak geçiyor fakat reelde bu ücretsiz denen hizmet aslında o kadar da ücretsiz değil. Sadece kitaplara ücret ödenmiyor geriye kalan tüm masraflar hatta okulların çoğu masrafı da Okul-Aile birliklerinin sırtına yüklenerek yine öğrenci ve velilerinden çıkarılmaya çalışılıyor.

Dershanecilik sisteminin sadece adını değiştirerek özel okullara özendirilmesi ile gelecek yıllarda diğer sorunları da göz ardı etmemek gerekir. Her yıl değişen sistemlerle bunun düzeleceği de pek görünmüyor. Bunun en büyük göstergelerinden biri de 4+4+4 siteminden tekrar vazgeçileceği haberleri. Her yıl bir değişim yapılarak zaten dikiş tutmayan sistem hallaç pamuğuna çevriliyor. Umuyoruz ki sistemlerde köklü değişikliklere  gidilmeden önce iyi ölçülüp biçilir ona göre analizler yapılır ve uygulamaya geçilir.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler