1. HABERLER

  2. SORU & CEVAP

  3. Memuriyetten Önceki Hizmet, Kazanılmış Hak Aylığında Değerlendirilir mi?

Memuriyetten Önceki Hizmet, Kazanılmış Hak Aylığında Değerlendirilir mi?

Memuriyete girmeden önceki serbest,kamu ve özelde geçen süreler memuriyette kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilir mi?

A+A-

Devlet memurlarının memuriyete girmeden önceki serbest,kamu ve özelde geçen sürelerinin izin,mali ve özlük haklarında kazanılmış hak olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hakkında kanun ve yönetmelikler ışığında bilgilendirme.

Bilindiği üzere 154 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde "Yıllık izin sürelerinin hesabında, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması," hükmüne yer verilmiştir.

Ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 36. maddesine göre "Sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına girenlerden memurluğa girmeden önce yurt içinde veya yurt dışında mesleklerini serbest olarak veya resmi veya özel kurumlarda yapanlarla, memurluktan ayrıldıktan sonra bu işlerde çalışarak yeniden memurluğa girmek isteyenlerin sağlık hizmetlerinde geçen süresinden, bu kanun ve bu kanunun 87 nci maddesinde sözü edilen kurumlarda geçen süreleri ile 196 ncı maddede belirtilen şekilde tespit edilecek mahrumiyet bölgelerinde en az 3 yıl çalışanların veya çalışacak olanların sürelerinin tamamı ve geri kalan sürelerinin 3/4 ü toplamı memurlukta geçmiş sayılarak bu sürelerin her yılı için bir kademe ilerlemesi ve her üç yılı için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir." denilmektedir.

Yukarıda yer verilen Kanun hükümlerine göre,memuriyetten önce hizmette aynı mesleği yapmak koşulu ile SSK hizmetinin 4'te 3'ü memuriyette kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilir.Yani sağlık hizmetleri sınıfında görev yapanbir sağlık memuru memuriyetten öncede özelde veya serbest olarak aynı görevde bulunduğunu belgelendirmesi halinde bu hizmetin 4'te 3'ü kazanılmış hak aylığında ve yıllık izin hesabında değerlendirilir.

Ayrıca askerlik hizmetide yıllık izin süresinde memuriyet hizmetinden sayılmaktadır. 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler