1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurların Öğretmenliğe Atanma Yolu Açılmalı

Memurların Öğretmenliğe Atanma Yolu Açılmalı

Memur Olarak Görev Yapmakta Olan Öğretmenlerin Tekrar Asıl Mesleği Olan Öğretmenliğe Geçiş İmkanı Tekrar Getirilmeli

A+A-

Memurların Öğretmenliğe Atanma Yolu Açılmalı

31.08.2012 yönetmeliği öncesinde memur olup şartları sağlayan öğretmenlerden isteyenlerden tekrar asıl mesleği olan öğretmenliğe geçiş yapılabiliyordu. Zira merkezi atamalarda memur olan öğretmenlere de belli bir kontenjan ayrılıyordu. Fakat dönemin Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından özellikle de polislerin öğretmen olmalarının önünü kesmek amacıyla 31 Ağustos 2012 tarihinde yönetmelik çıkartılmıştı.

Bu tarihten sonrada bir değişiklik yapılmayıp memur olan öğretmenler Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmeden alınmamışlardır. Şu an kamuda memur olup daha öncesinde Özel Öğretim Kurumlarında yıllarca öğretmenlik yapmış ve halen hem memurluk yapıp, hafta sonları da Özel Öğretim Kurumlarında öğretmenlik yapan çok sayıda memur bulunmaktadır. Öğretmenlik yapmamış ve yapamayacakların MEB’e alınmaması çok doğru bir karar ancak mevcut sistem sayesinde Milli Eğitim Bakanlığı, hazır yetişmiş asıl mesleği öğretmen olan memur öğretmenlerden yararlanamamaktadır.

Ülke Eğitiminin geleceği için bu sistemi değiştirmek gerektiği kanaatindeyiz. Zira Dershaneler Kanunu olarak bilinen  ‘’Milli Eğitim Temel Kanunun ile Bazı Kanun ve  Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun’’ da  6 yıl çalışan dershane öğretmenlerinin mülakatla MEB’e atanması söz konusu. Şu an kamuda çalışan memur öğretmenler içinde hem Özel Öğretim Kurumlarında çalıştıkları süre hem de kamuda çalıştıkları sürelerinin eşit alınacak şekilde bir hizmet yılı hesaplanıp mülakatla yada hizmet süresi baz alınarak atamalarının MEB’e yapılması Ülke Eğitimi için çok isabetli bir karar olacağı bilinmektedir. Zira mevcut sistemle kurunun yanın da yaş da yanmış olur.

 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler