1. HABERLER

  2. MEMURLAR HABER

  3. Memurun Yıllık İzinleri Hakkında Herşey

Memurun Yıllık İzinleri Hakkında Herşey

Babalık İzni Sonra Kullanılabilir mi ?Evlilik İzni Sonra Kullanılabilir mi ?Doğum İzni ve Süt İzni Süreleri Ne Kadar ?Ölüm ve Diğer Mazeret İzni Süreleri Ne Kadar ?

A+A-

Memurun Yıllık İzinleri Hakkında Herşeyi bu haberimizde bir araya getiriyoruz.

Babalık İzni Sonra Kullanılabilir mi ?
Evlilik İzni Sonra Kullanılabilir mi ?
Doğum İzni ve Süt İzni Süreleri Ne Kadar ?
Ölüm ve Diğer Mazeret İzni Süreleri Ne Kadar ?

Öncelikle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunundaki Memura Verilen Haklarını Bilmemiz Gerek.

Madde 102 Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. 

Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar.Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.

Madde 104 - B) "Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni verilir." İfadesi yer almaktadır buna göre: burada izinin başlama tarihi belirtilmemiştir ve burada bir kanun boşluğu yer almaktadır. Memurun babalık iznini hemen kullanamaması halinde amirin uygun görüşüyle ileri bir tarihte kullandırılabilir.

"Memura kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine yedi gün izin verilir." İfadesi yer almaktadır. Bu ifadede izin başlangıç tarihi belirtilmediğinden memura verilecek evlilik izni nikah tarihi yada evlilik merasimi tarihi olarak belirlenebilir. Evlilik izni verilmesi için resmi nikahın kıyılması şarttır.

A) "Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir." Doktor raporuyla doğumdan önceki izin ertelenerek sonrasına eklenebilir. 

D) "Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır."

B) Memura eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.

"Bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde, mazeretleri sebebiyle memurlara on gün izin verilebilir. Zaruret hâlinde öğretmenler hariç olmak üzere, aynı usûlle on gün daha mazeret izni verilebilir. Bu takdirde, ikinci kez verilen bu izin, yıllık izinden düşülür." Aday Memur İzinleri Mazeret izini olarak değerlendirilir.

F) Yıllık izin ve mazeret izinleri sırasında fiili çalışmaya bağlı her türlü ödemeler hariç malî haklar ile sosyal yardımlara dokunulmaz.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu İçin Tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler