1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Müsteşar Tarafından Sağlık Personeli ile Alakalı Önemli Açıklamalar

Müsteşar Tarafından Sağlık Personeli ile Alakalı Önemli Açıklamalar

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş Sağlık Personeli ile Alakalı Önemli Açıklamalarda Bulundu.

A+A-

Türkiye'de Memur Haberlerinde önemli bir yere sahip olan Memurlar net isimli haber sitesi Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ile bir röportaj yaptı. Yapılan Röportajda sağlık personeli olanların ve sağlık personeli olacakları ilgilendiren bir çok soru cevap buldu.

2015 Yılı sağlık personeli alımı ile alakalı bilgi veren Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş Yönetim Hizmetlerinin, Halk Sağlığı Kurumunun, Kamu Hastane Kurumunun konu ile ilgili bir çalışma yaptığını belirtti. Müsteşar Başta hemşire olmak üzere öncelikle Yüksekokul mezunu sağlık personellerine öncelik verileceğini, Sağlık meslek lisesi mezunları ile alakalıda bir çalışma olduğunu belirtti.Yeni açılan hastanelerin olduğunu buraların sağlık personeli ihtiyaçlarının Aralık ayının ortalarında netleşeceğini aktardı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş sağlık personeli alım ilanının da, sözleşmeli mi?, kadrolu mu olacağını, Yeni Performans sisteminin de Aralık ayı ortalarında kesinleşeceğini belirtti. Eyüp Gümüş Sağlık Personeli Yıpranma Payı çalışmalarının tamamlandığını, yoğun çalışan, daha çok nöbet tutan sağlık personellerine araştırmalar sonucu daha adaletli bir dağıtım yapılacağını belirterek 2015 yılının ilk günlerinde mecliste olacağını belirtti.

Eyüp Gümüş Bir hastanın yıl içerisinde hastaneye başvurusu hemen hemen üç kat arttığını bu yükü ise göğüsleyenin sağlık personeli olduğunu belirtti. Hasta Memnuniyetinde %30 lardan %70'lere çıktığını sağlık personelinin yüksek çalışma temposuna giderek başarıya katkı sağladığını aktardı. Gümüş Sağlık Personellerinin emekli olduktan sonra yaşamını rahatça sürdüreceği bir ücreti hak ettiğini, özel bir hastanede çalışmak zorunda kalmamaları gerektiğini belirtti.

Eyüp Gümüş "Döner sermayede aldığı payın bir kısmını emekli olduğunda direk maaşa yansıtmayı planlıyoruz. Emekli olunca döner sermaye payı hiçbir şekilde maaşına yansımıyor. Bunun en azından %30'unu maaşına ilave edilerek emekli olduğunda daha yüksek emekli maaşı ve prim alması için böyle bir çalışma planlıyoruz. Tabi bu çalışmayı Maliye Bakanlığı ile yapmak zorundayız. Biz uğraşıyoruz ama bu devletin bir de Maliye boyutu var. Nöbet ücretleri konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Sağlık çalışanımız nöbet tuttuğunda kayde değer bir ücret alsın, nöbet tutmaya teşvik edelim adeta. Tabi bunların hepsinde maliye boyutlarında mücadele verdiğimiz hususlar. Hizmet içi eğitim konusunda bazı sertifikasyonlar noktasında bir sağlık eğitim merkezi kuruyoruz. İzmir'de olmasını planlıyoruz çalışmalarımız devam ediyor. Burada da hekimimiz, hemşiremiz, sağlık personelimiz ara eğitimlerini burada alsın kendilerine gelişme olanakları verelim ve sertifika verelim. Bu sertifika alanları yine döner sermaye açısından kendini geliştirmiş olan personelimize daha üst limit döner sermaye verme konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Kendini geliştiren, bir kuruma sadık personelimizi desteklemek istiyoruz. Bu konu da arkadaşlarımız çalışıyor." dedi.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler