1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. Öğretmen olmak isteyenlerin dikkatine sistem tamamen değişiyor

Öğretmen olmak isteyenlerin dikkatine sistem tamamen değişiyor

Yeni Eğitim döneminde 40 bin öğretmen alımı için düğmeye basıldı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı bununla birlikte ‘eğitimci ordusu’nun revizyonuna odaklandı.Bakanlık, bir süredir üzerinde çalışmış olduğu ( Öğretmen Strateji Belgesi ) ne son şeklini verdi. Önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacak belgeye göre , öğretmen yetiştirmede önemli değişiklikler yapılıcak. Üniversite adaylarından yıllarını eğitime harcamış öğretmenlere kadar her aşamada düzenleme yapılacak.

İşte Milli Eğitim'in yeni yol haritası:

> Öğretmenlik programlarını tercih eden başarılı öğrencilere burs ve yurtlarda barınma garantisi verilecek.
> Öğretmen yetiştirme programlarından diğer alanlardaki programlara geçiş kolaylaştırılacak.
> ”Pedagojik formasyon” yeni bir sistemle elden geçirilecek.
> Başarılı yönetici ve öğretmenlere, standartları MEB tarafından tanımlanan “mentörlük eğitimi ve sertifikası” verilecek. Fakülte-okul işbirliği süreci yeniden yapılandırılacak.
> Branşlara göre öğretmen ihtiyacı projeksiyonu çıkarılacak ve kontanjanlar kamuoyu ile paylaşılacak. Böylece adaylar devletin o bölümdeki ihtiyacını görerek tercihte bulunacak.
> İstihdam imkanı daralan veya kaldırılan branşlardaki mevcut öğretmenler, acil ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilecek.
> KPSS/10 (eğitim) sınavı, öğretmen yeterliliklerine göre ayrıntılandırarak yeniden tasarlanacak.
> Özel öğretim kurumlarında öğretmen olarak çalışanların, bu hizmetlerinin resmi okullara atandıklarında kıdemlerinden sayılması için düzenleme yapılacak.
> Öğretmenlerin zorunlu hizmet bölgelerini tercih etmesi için özendirici tedbirler devreye sokulacak.
> Eşit işe eşit ücret gelecek.
> Aynı okulda kesintisiz uzun süre görev yapmış öğretmenlere, mesleki deneyimlerini taşıyabilmeleri ve geliştirebilmeleri için okul ve kurum değişikliği yapmak üzere bir model oluşturulacak.
> Her öğretmenin yıllık olarak katılacağı mesleki gelişim eğitimleri yeniden düzenlenecek. Mevcut kariyer sistemi yerine süreç-beceri odaklı sistem yapılandırılacak.

 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler