1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. ÖSYM Örnek Dilekçe ve Ücret Tutarlarını Açıkladı
ÖSYM Örnek Dilekçe ve Ücret Tutarlarını Açıkladı

ÖSYM Örnek Dilekçe ve Ücret Tutarlarını Açıkladı

Ösym tarafından hangi durumlarda dilekçe yazılacağı veya yazılamayacağı dikeçenin veya istemin ücretinin ne kadar olduğu açıklandı.

A+A-

Ösym tarafından 5 Ocak 2015 tarihinde yapılan duyuruda Adaylar Tarafından Dilekçe Gönderilmesi ve İşlem Ücretleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

ÖSYM 5 Ocak 2015 tarihinde yapılan duyuru ile ÖSYM ile yapılacak olan yazışmalarda kullanılacak olan dilekçe örneğini belirtti. ÖSYM dilekçenin işlem görebilmesi için eksik bilgi alanı bulunmamasına ve taleplerin açıkça yazılması gerektiğine dikkat çekti.

ÖSYM yazışmalarda bilgi güvenliği nedeniyle dilekçede evrak referans numarası belirtilmesi ile ilgili bitr uygulama kullanıldığını bu referans numarasının ise Aday İşlemleri web sayfasından edinilebileceğini belirtti.

ADAYLAR HANGİ KONULAR İÇİN DİLEKÇE YAZMAYACAK

Kimlik Bilgisi Değişikliği

ÖSYM ayrıca yayımladığı duyuruda adayların dilekçe yazmasına gerek olmayan durumları da açıkladı. Örneğin Kimlik bilgilerini değiştirmek isteyen adayların bu işlemi ilgili nüfus müdürlüğünden gerçekleştirmesi gerektiğini MERNİS sisteminde yapılan değişikliğin ise; adayları belli tarihlerde (Bu tarihler her sınav için ayrı) yine aday işlemlerinden giriş yaparak aktarılmasının aday tarafından tamamlanacağı aktarıldı.

Sınav Bilgileri ve İletişim Bilgileri

ÖSYM Sınav ile alakalı bilgilerin ve İletiş Bilgilerinin de kişilerin kendisinin ÖSYM Aday İşlemleri sisteminden gerçekleştirileceği, Fakat Eğitim Bilgileri ile alakalı değişikliklerin ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden yaptıracağı belirtildi. (MEB e-okul sisteminden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine elektronik ortamda aktarılan ortaöğretim eğitim bilgileri hariç)

Eğer yapılan değişiklikler sınavın güncelleme sayfasından yapılırsa söz konusu sınav ile ilgili işlemlere yansıtılacağı, Profilim sayfasından yapılan değişikliklerin ilgili sınava yansıtılmayacağı aktarıldı.

ADAYLAR HANGİ KONULAR İÇİN DİLEKÇE YAZACAK ÜCRETİ NE KADAR

- Yabancı Uyruklu adaylar uyruk bilgileri ile alakalı değişiklik taleplerinde

- Engelli adaylar için sağlık raporu ile engel durumunu belirttiği, engelli olarak sınava girme isteği

- Sınav/yerleştirme sonuçlarının incelenmesi isteği : 5,00 TL,

- ÖSYM tarafından geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen sınavlara ait yeniden Sınav Sonuç Belgesi edinme isteği: 10,00 TL

- Sınav sorularının bilimsel açıdan doğru olup olmadığının incelenmesini talep eden itirazlar sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde Genel Amaçlı Dilekçe Örneği ile yapılmalıdır. Her bir dilekçede sadece bir soruya yapılan itiraz belirtilmeli ve soru başına 20,00 TL

Diğer işlem ücretleri aşağıdaki gibidir:

Başvuru Merkezlerinden Başvuru Hizmeti Ücreti: 3,00 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Yeni Şifre Edinme Ücreti: 5,00 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Yenileme İşlemi Ücreti: 10,00 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Yabancı Uyruklu (Y.U.) Numarası Edinme Ücreti: 3,00 TL

Soru Kitapçığı ve Cevap Kâğıdının adaylar tarafından incelenme isteği: 50,00 TL

ÖSYM Evrak Referans Numarası Nasıl Alınır

ÖSYM Genel Amaçlı Dilekçe

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler