1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. POMEM'lere Başvuru ve Giriş Şartlarında Önemli Değişiklik
POMEM'lere Başvuru ve Giriş Şartlarında Önemli Değişiklik

POMEM'lere Başvuru ve Giriş Şartlarında Önemli Değişiklik

İçişleri Bakanlığı, Polis Meslek Eğitim Merkezileri POMEM giriş yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Değişiklik ile önlisans mezunları için de başvuru olanağı getirildi. POMEM giriş şartlarında yapılan değişiklikler için tıklayınız.

A+A-

20 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle tanımlar kısmında diploma tanımı önlisans ve lisans diploması olarak belirlendi.

Bu kapsamda başvuru ve adaylarda aranacak nitelikler kapsamında öğrenci niteliklerinde daha önce sadece lisans olan mezuniyet önlisans için de eklendi. Buna göre POMEM'lere önlisans mezunları da başvuru yapabilecek.

POMEM'lere başvuru yapabilecek önlisans mezunları için de kontenjan belirlendi. Bu kapsamda yeni hüküm şu şekilde belirlendi; Ayrıca POMEM’lere alınacak olan önlisans mezunlarının sayısı toplam kontenjanın %20’sini aşmamak kaydıyla Bakanlıkça belirlenir denildi.

Ayrıca sınav esasları bölümünde yer alan sınav komisyonunun oluşturulması hükümlerinde de değişikliğe gidildi bu kapsamda eski ve yeni hükümler şu şekildedir.

Eski hükümler; Komisyonların görevleri ve çalışma esasları Başkanlıkça hazırlanan talimatla belirlenir. Müracaat kabul komisyonu Başkanlıkta Başkanın, polis eğitim kurumlarında kurum müdürünün onayı ile belirlenir. Diğer komisyonların başkan ve üyeleri Başkan tarafından aşağıdaki şekilde belirlenir.

Mülakat sınav komisyonu; birinci veya ikinci sınıf emniyet müdürünün başkanlığında, iki şube müdürü seviyesinde emniyet müdürü, bir öğretim elemanı ile psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu bir kişiden oluşur.

Yeni hükümler; Komisyonların görevleri ve çalışma esasları Başkanlıkça hazırlanan talimatla belirlenir. Mülakat sınav komisyonu Bakanlık onayı ile müracaat kabul komisyonu Başkanlıkta Başkanın, polis eğitim kurumlarında kurum müdürünün onayı ile belirlenir. Diğer komisyonların başkan ve üyeleri Başkan tarafından aşağıdaki şekilde belirlenir.

Mülakat sınav komisyonu; birinci veya ikinci sınıf emniyet müdürünün başkanlığında, iki şube müdürü seviyesinde emniyet müdürü, bir öğretim elemanı ile psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu bir kişi ve Bakanlığın belirleyeceği bir personelden oluşur.

Sınav sonuç listesinin belirlenmesi ve ilanı bölümünde yer alan hükme yeni ibare eklendi. POMEM giriş puanına göre lisans mezunu ve önlisans mezunu adaylar için erkek, kadın ve Emniyet Teşkilatı personelinden şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocukları için asıl, yedek ve başarısız olmak üzere ayrı ayrı sınav sonuç listesi düzenlenir. Erkek ve kadın asıl adayların % 30’una tekabül eden sayıda yedek aday listesi, en yüksek puandan başlanarak belirlenir.

Yedek aday çağırma maddesine eklenen yeni ibare şu şekildedir: Geçici kayıt sırasında, POMEM’e giremeyecekleri anlaşılan, eksik belge getiren, intibak eğitiminin başladığı günün mesai bitimine kadar başvuruda bulunmayan, POMEM’den ayrılan veya vefat eden adayların yerine önlisans ve lisans mezunları için ayrı ayrı belirlenen yedek adaylar sırası ile çağrılır. POMEM yönetmelik değişikliği için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler