1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Personeli İçin Üst Öğrenim Sayılan ve Sayılmayan Bölümler

Sağlık Personeli İçin Üst Öğrenim Sayılan ve Sayılmayan Bölümler

Sağlık personeli için hangi bölümlerin üst öğrenim olup olmadığını sizler için araştırdık.

A+A-

Sağlık personelinin en çok merak ettiği konuların başında bir yüksek öğretim programı bitirirsem kadro/derece ve maaşıma etkisi ne olur?

Bilindiği üzere bazı bölümler sağlık hizmetleri sınıfı için üst öğrenim olurken bazı bölümler üst öğrenim olarak değerlendirilmiyor.

Sağlık Bakanlığının,YÖK ve DPB’den aldığı görüş sonucu 11 Mart 2015 tarihinde Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 il valiliğine gönderilen yazıya göre 6 yükseköğretim programı sağlık personeli için üst öğrenim olmadığına karar verildi.

Son olarak aşağıda verilen 6 program daha Sağlık Hizmetleri Sınıfında çalışan memurlar için bir üst öğrenim olmadığına karar vermiştir.

- İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği

- Sağlık Hiz. MYO Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Teknikeri Programı,

- Teknik Programlar Bölümü Laboratuvar, Kimya ve Kimyasal İşleme Teknolojileri Bölümü,

- Biyokimya Teknikerliği Önlisans Programı,

- Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Programı,

- Sosyal Hizmet ve Danışmanlık Programı

Sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan bir sağlık personeli eğer YÖK tarafından belirlenen sağlıkla ilgili ve kendine üst öğrenim olatak nitelendirilen bir bölüm bitirirse kademe/derece ve maaşına olumlu yönde etkisi olacaktır.Farklı bir üst öğrenim bitirirse zam ve tazminatlardan yararlanamaz.

Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak örneğin sağlık meslek lisesi mezunu bir röntgen teknisyeni 2 yıllık bir tıbbi görüntüleme programını bitirirse bu kişi için bu bölüm üst öğreni sayılacağında kadro/derece,maaş ve döner sermaye ek ödemesinde artış gözlenecektir.Ancak bu kişi sağlıkla ilgili bir bölüm değilde AÖF işletme bölümü bitirse,bu bölüm YÖK tarafında belirlenen üst öğrenim olarak değerlendirilemeyeceğinden kadro/derece de değişiklik olurken maaş ve tazminata etkisi olmamaktadır.

SAĞLIK PERSONELİNE ÜST ÖĞRENİM SAYILAN VE SAYILMAYAN BÖLÜMLER İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler