1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Sendikadan güvenlik soruşturması, disiplin cezaları ve sözleşmeli öğretmenlikle ilgili açıklamalar
Sendikadan güvenlik soruşturması, disiplin cezaları ve sözleşmeli öğretmenlikle ilgili açıklamalar

Sendikadan güvenlik soruşturması, disiplin cezaları ve sözleşmeli öğretmenlikle ilgili açıklamalar

29 Ekim 2016 itibarıyla yayınlanan 675 ve 676 sayılı KHK’lar ile memurları ilgilendiren çok önemli değişiklikler yapıldı. Sendika, 657’ye getirilen güvenlik soruşturması, disiplin cezaları ve sözleşmeli öğretmenlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

29 Ekim 2016’da iki yeni Olağanüstü Hal kapsamındaki Kanun Hükmünde Kararname ile memurlarla ilgili olarak ve özellikle memurluğa girişte çok önemli değişikliklere imza atıldı. Yapılan değişikliklere sendikalardan değerlendirmeler gelmeye devam ediyor.

Eğitim-Bir-Sen özellikle bu üç konuda değerlendirmelerde bulunarak yapılan değişiklikleri ele aldı. Yapılan en önemli değişikliklerden devlet memurluğuna alınırken güvenlik ve arşiv soruşturması ele alındı. 657’deki bu değişiklik ile kamuya personel alımında kişinin kesinleşmiş bir yargı kararı bulunmamasına rağmen güvenlik soruşturmasından dolayı kamu güvenliği gerekçesi ile görev verilmeyeceği belirtildi.

Bu sebepten dolayı güvenlik ve arşiv soruşturmasının nasıl ve hangi şartlarda yapılacağı konusunda ve usul ve esasların belirtilerek önceden belirli kriterlere göre nesnel yapılması gerektiği belirtildi.

Ayrıca 657’deki bir diğer değişiklik de devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren hükümden dolayı. Bu yasadaki değişiklikle terör örgütleriyle eylem birliği içinde olmak fiilinde yer alan sınırların ve tanımın net bir şekilde yapılması gerekliliği vurgulandı. Bu uygulama ile temel hak ve özgürlükleri kısıtlayacak farklı yorumlara mahal verilmemesi istendi.

Son olarak da sözleşmeli öğretmenlikle ilgili sözleşme imzalamadan hak kazanılmayacağı hükmü. Sözleşmeli öğretmenlikte sözleşmenin imzalanmasından sonra atamanın geçerlilik kazanacak olması yani sözleşme imzalanmadan herhangi bir hak iddiasında bulunulamaması sözleşmeli öğretmenlikteki atama kararnamesinin geçersiz olacağı ancak imza ile yürürlük kazanacağı belirtiliyor. Sözleşmeli öğretmenlik hakkı kazanan adaylar imza atmaktan imtina ettikleri durumda hukuki hak elde edemeyecek olmaları anlamına gelebileceğinden objektif kriterler belirlenmesi istendi. Açıklamanın tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler