3713 Sayılı Kanun ile Memur Alımlarında Yaş Şartı Kaldırılıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, torba kanun tasarısı hakkında konuştu. Çıkacak kanunla birlikte, şehit ve gazi yakınlarının 3713 sayılı Kanunla memur alımlarında yaş şartının kaldırılacağını açıkladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, torba kanun tasarısı hakkında konuştu. TBMM Genel Kurulunun 2 Kasım 2017 tarihli oturumunda kürsüye çıkan Ağbal, bazı vergi kanunları ile diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçip meclise geldiğini ifade etti. 3713 sayılı Kanunla memur alımları hakkında açıklama yaptı.

Yaş şartı kaldırılıyor.

Maliye Bakanı Ağbal, şehit ve gazi yakınlarının istihdamında 45 yaş sınırı olduğunu hatırlattı. Kanun tasarısı ile birlikte bu yaş şartının kaldırılacağını ifade etti. Ayrıca şehitlerin anne, baba ve kardeşleri istihdam hakkına sahip oluyordu. Bunların bu hakkı kullanmaması durumunda artık şehit eşi veya çocukları memur olarak istihdam edilebilecek.

35 yaş şartı için de yoğun talep var.

KPSS’ye girerek memur olmak isteyen ancak 35 yaşının üzerindeki adaylar da ciddi anlamda mağduriyet yaşıyor. KPSS’ye girebilen ancak birçok kurumun memur alımı sırasında koyduğu 35 yaş şartı nedeniyle ilanlara başvuramayan memur adayları, kendileri için de bir düzenleme talep ediyor.

İlgili Haberleri

Üst Öğrenim Bitiren Memurların Mezuniyetine Göre Uygun Kadroya Atanması Kanun Teklifi
Çalışanların AGİ Tutarlarının Yüzde Yüz Artırılması Kanun Teklifi
Birinci Derece Tüm Devlet Memurlarına 3600 Ek Gösterge Kanun Teklifi