Bakan İsmet Yılmaz Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge Verilmesi Sorusunu Cevapladı

Öğretmenlere ek gösterge verilmesi konusunda sunulan soru önergesine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan cevap geldi. Önergeyi yanıtlan Bakan Yılmaz, öğretmenlere 3600 ek gösterge verilecek mi sorusunu yanıtladı.

Öğretmen ek göstergeleri konusunda soru önergesi yanıtlandı. Uşak Milletvekili Özkan Yalım tarafından, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunulan soru önergesi, Bakan Yılmaz tarafından yanıtlandı. Yazılı olarak yayımlanan cevap metninde öğretmenlere 3600 ek gösterge verilip verilmeyeceği ifade edildi.

Soru önergesi

Milletvekili Özkan Yalım tarafından TBMM’ye sunulan soru önergesinde bazı sorular yer almıştı. Önergede emeklilik maaşı düşük olan öğretmenlerin, ek gösterge verilerek emekliliğe teşvik edilmesi gerektiği ifade edilmişti. Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlere 3600 ek gösterge konusunda çalışması olup olmadığı, yoksa neden çalışılmadığı sorulmuştu.

Öğretmenlere 3600 ek gösterge verilecek mi?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın verdiği cevapta toplu sözleşme işaret edildi. Mevzuat uyarınca öğretmenlerin ve tüm devlet memurlarının maaşları ve diğer özlük haklarıyla ilgili düzenlemelerin toplu sözleşme sürecinde değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Özetle, Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ek göstergesi konusunda bir çalışma yapmadığı ve yapmayacağı belirtilmiş oldu. Geçtiğimiz yaz aylarında imzalanan ve geride toplu sözleşme görüşmelerinde bu konuda karar alınması gerektiği belirtildi. Toplu sözleşmede de bu konular gündeme dahi gelmediği için ek gösterge konusunda bir umut ışığı dahi bulunmuyor.

İlgili Haberleri

MEB, Alan Değişikliğinde Branş Sınırlaması Olacak mı
MEB, 2018 YLSY Yerleştirme İşlemleri Başvuru Tarihleri Belli Oldu
Tüm Eğitim Öğretim Çalışanlarına Bir Maaş İkramiye Teklifi TBMM’de