Cam Filmi Yasağına Tepkiler Artıyor

Cam filmi yasağına tepkiler her geçen gün artıyor. Özellikle sosyal medya da cam filmi yasağına karşı kampanyalar düzenleniyor. Cam filmi yasağı kaldırılacak mı?

Cam filmi yasağına tepkiler her geçen gün artıyor. Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı 1 yıl önce serbest bırakılan, geçen hafta da tekrar yasaklanan cam filmine her kesimden tepki yağıyor. Yasağın maliyetinin 5 milyar lirayı bulacağı tahmin ediliyor.

Türkiye cam filmi bulunan araç sayısının 5 milyon civarında olduğunu, araç sahiplerinin cam filmi taktırmak için 400 TL ile 1000 TL arasında ücret ödediği belirtiliyor. Yasağın ardından ceza yememek için araçlarındaki cam filmini söktürmek isteyenler 150 ile 300 lira arasında ücret ödüyorlar.

Vatandaşların araçlarına cam filmi taktırma ve söktürme maliyeti toplamda 5 milyar lirayı buluyor. Bu yüksek maliyet araç sahiplerini isyan ettiriyor. Özellikle sosyal medya da cam filmi yasağına karşı kampanyalar düzenleniyor. Artan tepkilere rağmen cam filmi yasağında geri adım atılmayacağı ve yasağın devam edeceği belirtiliyor.

Cam filmi bulunan araçlara 301 ile 427 lira arasında ceza kesiliyor, bu araçlar TÜVTÜRK muayenesinden de geçemeyecek. Daha önce hafif kusur sayılan cam filmi artık ağır kusur sayılıyor, fabrika çıkışlı renkli camlar bu kapsama girmiyor, yani R43 olan renkli camlar yasak değil, bunlara ceza yazılmıyor.

Otomotiv Bakım Dernekleri Başkanı Serdar Bakırtaş, cam filminin güneş gözlüğü gibi olduğunu ve sağlığa çok faydası olduğunu belirtirken, şu anda tüm tonların yasaklandığını söyledi. Koyu tonlara kendilerinin de karşı olduğunu ifade eden Bakırtaş, açık ve orta tonların serbest bırakılması için tekrar düzenleme yapılması gerektiğini dile getirdi.  

İlgili Haberleri

BİM Market 27 Temmuz 2018 Cuma Kampanyası Aktüel Ürünler Kataloğu
A101 Market 26 Temmuz 2018 Aktüel Ürünler Kataloğu Yayınlandı – Perşembe Kampanyası Başlıyor
ŞOK Market 25 Temmuz 2018 Aktüel Ürünler Kataloğunu yayınladı - Her Gün Düşük Fiyatla Şok
Akşemsettin Mahallesi’nde Yerinde Dönüşüm Başlıyor
Samsun’da Kpss’ye Geç Kalanlar Gözyaşı Döküp İsyan Etti