Cam Filminde AB Standardı Nedir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile yumuşatılacağı gündeme gelen cam film için Avrupa Birliği Standartları getirilecek. Peki nedir bu AB standardı? Bu soruyu sizler için cevaplandırdık.

Haftalardır gündemi meşgul eden, tüm gelişmeleri sitemiz editörlerince bizzat yakından takip edilen cam filmi uygulamasındaki muamma halen sürüyor. Şimdilerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile yumuşatılacağı gündeme gelen cam film için Avrupa Birliği Standartları getirilecek. Peki nedir bu AB standardı? Bu soruyu sizler için cevaplandırdık.

AĞIR KUSURLU

27 Ekim 2016 tarihinde serbest bırakılan ve aradan geçen bir yıllık süre zarfında ise tekrar yasaklanan, beraberinde birçok yasak ve yaptırım getiren cam filmi için devletin en üst zirvesi düğmeye bastı. Serbest olması ile birçok sanayi esnafı film stoğu yaparken, yasaklanması ile bu filmlerin elinde kaldığından ve zarar ettiklerinden dert yanmaya başladılar. Bununla birlikte serbest olması ile araçlarına film yaptıran vatandaşlar tekrar yasağın yürürlüğe girmesiyle hem ceza yediler, hem de tekrar yeni yaptırdıkları cam filmlerini ücretli bir şekilde söktürdüler. Ayrıca yeni yapılanmadan habersiz olan birçok kişi muayene istasyonlarında cam filmli araçları nedeniyle ‘Ağır Kusurlu’ ibaresiyle muayene yaptıramadan geri döndüler.

63’ÜNCÜ MADDE KALKACAK

Yaşanan bu kadar olumsuz olaya gerek haber siteleri, gerek televizyon kanalları ve gerekse sosyal medya hesaplarından tepkiler yağması üzerine birkaç hafta sonra alınan karar için tekrar düğmeye basıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2017 yılı bitmeden yeni bir uygulama ile film yasağının yumuşatılacağı, 20 yıl öncesine dayanan Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 63'ncü maddesinin kaldırılacağı, bununla birlikte cam filmine AB standardının uygulanarak tekrar serbest kalacağı açıklandı.

CEZA YİYENLER

YARGIYA GİDİYOR

Peki bu son açıklama beraberinde neyi getiriyor. Cam Filmi için Avrupa Birliği Standardı nedir? Son olarak cam filmi araçlarımızda gerçekten çok gerekli mi bu konulara ışık tutacağız. Ayrıca unutmamak gerek belirsizlik süresi zarfında emniyet ekiplerine ceza yazılmaması konusunda talimat verilirken, birkaç gün öncesine kadar yüzlerce TL ceza yiyen vatandaşlar ise haklarını hukuki yoldan aramaya hazırlandıkları ise gelen bilgiler yönünde.

FRANSA

Fransa da normal camın 10 santim üzerinde cam film yapılabiliyor. Ülkede ön cam filmin amacı güneşten korumak olduğu için belirli bir standartlar verilmiş. Aynı zamanda yine görüşü kısıtlamamak kaydıyla ön cam da dahil olmak üzere bilgilendirici etiketlerde araçların ön camına yapıştırılabiliyor. Ön yan camlar ülkemizdeki 1 numaralı film ile kaplanabilirken, arka yan camlar her iki ayna sağlam olması ve iç dikiz aynasının olması ile birlikte görüşü kısıtlamamak kaydıyla 2 ve 3 numaralı film kullanımına yetki veriliyor.

ALMANYA

ABG standardı geçerli

YUNANİSTAN

Sadece şeffaf bir parça kullanılmasına izin veriyor. Hiçbir cam filmine izin verilmiyor.

İTALYA

Ülkedeki Yol Yasasının 1 ve 6. paragraflarında değişiklik yapıldı. Bu değişiklikte kişiler veya kurumlar araç birleşenleri üzerinde hiçbir değişiklik yapamaz ibaresi kullanıldı. Böylece ülkedeki araçlar orijinal haliyle kullanılıyor. Aksi durumda ise araçlar trafikten men ediliyor.

Sonuç olarak ülkemizde önce yasak olmayan, daha sonrada yasaklanan cam filmi için son söz yine hükümet yetkililerde olacak. Fakat bizler her zaman yapmış olduğumuz haberlerde söylediğimiz gibi belirli ölçülerdeki cam filmleri hem aracı güneş ışığının zararlarında korurken, hem de olası cam patlamalarında parçacıkların vücuda gelmesini engellediği için bir güvenlik önlemi olması nedeniyle kullanılmasında fayda var. Nitekim Avrupa Standartları ölçüsüne bakarsak hemen hemen tüm ülkeler ülkemizdeki 1 ve 2 numaralı açık ve az koyu renkli cam filmlerini kullanıma serbest bırakmış durumda.

My Memur olarak bizler de çok koyu cam filmlerinin kullanılmasına karşıyız. Fakat faydası saymakla bitmeyecek açık ve orta koyu dereceli cam filminin serbest bırakılması gerektiğine inanıyoruz. Bu şekilde bir düzenleme yapılması durumunda ise herhangi bir mağduriyet yaşanmayacağını düşünüyoruz.

İlgili Haberleri

Sosyal Güvenlik Kurumu 3713 İle Memur Atama Duyurusu Yayımlandı
On Numara 22 Ekim Sonuçları Sorgulama - MPİ On Numara Sonuçları
Büro Memur-sen ‘Şehit Yakınları Ve Gaziler Kolu’ Kurdu
EKPSS 2500 Memur Alımında Hangi Yılların KPSS Puanları Geçerli Olacak