Eğitim Bir-sen, MTSK Yönetmelik Değişikliğine Dava Açtı

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, MTSK direksiyon uygulama sınavlarında görev alanlara ödenen sınav ücretlerinin yarı yarıya...

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, MTSK direksiyon uygulama sınavlarında görev alanlara ödenen sınav ücretlerinin yarı yarıya azalmasına neden olan yönetmelik değişikliğine dava açtıklarını söyledi.

Başkan Ali Deniz, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği (MTSK) gerçekleştirilen değişiklikle, direksiyon uygulama kursiyerlerinden sınav masraflarını karşılamak için alınan sınav ücretinin döner sermaye hesabına ödenmesi zorunluluğu getirildiğini söyleyedi.

Başkan Deniz, "İl milli eğitim müdürlüklerince belirlenen banka hesabına yatırılması uygulamasından vazgeçilmesi ve döner sermaye mevzuatından kaynaklı kesintiler yüzde 15 hazine payı, yüzde 18 KDV, SHÇEK payı gibi nedeniyle sınavlarda görev alan eğitim çalışanlarına ödenen ücretler yarı yarıya düşmüştür.

Yönetmelik değişikliğinden sonra bakanlığa yazılı başvuruda bulunarak, sınav ücreti ödemenin kaynağının kamu kaynağı yerine kursiyerlerden alınan ücretler olduğu, belirlenen gösterge rakamlarının azami sınırlarının yapılan işin ağırlığına ve zorluğuna göre belirlendiği, ücret kayıpları karşısında sınavlarda görev alacak personel bulmakta sorun yaşanacağı gibi hususlar değerlendirildiğinde sınav görev ücretindeki kesintinin hatalı bir uygulama olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini ifade etmiştik.

Direksiyon uygulama kursiyerlerinden sınav masraflarını karşılamak için alınan sınav ücretinin döner sermaye hesabına ödenmesi zorunluluğu getiren yönetmelik değişikliğinin kaldırılmaması üzerine Eğitim Bir-Sen olarak, sınavlarda görev alan eğitim çalışanlarının mağduriyetlerine son vermek adına bahse konu yönetmelik değişikliğini yargıya taşıdık" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberleri

Devlet Kanalında Öğretmene Hakaret RTÜK’e Şikayet Edildi
Öğretmenler Arasında Fark Yoksa Neden 4/B’li İstihdam Modeli Getirildi
Rehberlik Kurslarının Kapatılması ve PDR Atama Talebi Yapıldı
Memur ve Emekliler Maaş Zammı İçin Enflasyondan Medet Umar Hale Getirildi