Eğitim Bir-sen, MTSK Yönetmelik Değişikliğine Dava Açtı

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, MTSK direksiyon uygulama sınavlarında görev alanlara ödenen sınav ücretlerinin yarı yarıya...

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, MTSK direksiyon uygulama sınavlarında görev alanlara ödenen sınav ücretlerinin yarı yarıya azalmasına neden olan yönetmelik değişikliğine dava açtıklarını söyledi.

Başkan Ali Deniz, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği (MTSK) gerçekleştirilen değişiklikle, direksiyon uygulama kursiyerlerinden sınav masraflarını karşılamak için alınan sınav ücretinin döner sermaye hesabına ödenmesi zorunluluğu getirildiğini söyleyedi.

Başkan Deniz, "İl milli eğitim müdürlüklerince belirlenen banka hesabına yatırılması uygulamasından vazgeçilmesi ve döner sermaye mevzuatından kaynaklı kesintiler yüzde 15 hazine payı, yüzde 18 KDV, SHÇEK payı gibi nedeniyle sınavlarda görev alan eğitim çalışanlarına ödenen ücretler yarı yarıya düşmüştür.

Yönetmelik değişikliğinden sonra bakanlığa yazılı başvuruda bulunarak, sınav ücreti ödemenin kaynağının kamu kaynağı yerine kursiyerlerden alınan ücretler olduğu, belirlenen gösterge rakamlarının azami sınırlarının yapılan işin ağırlığına ve zorluğuna göre belirlendiği, ücret kayıpları karşısında sınavlarda görev alacak personel bulmakta sorun yaşanacağı gibi hususlar değerlendirildiğinde sınav görev ücretindeki kesintinin hatalı bir uygulama olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini ifade etmiştik.

Direksiyon uygulama kursiyerlerinden sınav masraflarını karşılamak için alınan sınav ücretinin döner sermaye hesabına ödenmesi zorunluluğu getiren yönetmelik değişikliğinin kaldırılmaması üzerine Eğitim Bir-Sen olarak, sınavlarda görev alan eğitim çalışanlarının mağduriyetlerine son vermek adına bahse konu yönetmelik değişikliğini yargıya taşıdık" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberleri

Danıştay'dan Öğrenci Andı Kararı! Andımız Okullarda Okutulacak
MEB, Okul Öncesi Öğretmenlerine Teneffüsü Değerlendirmeye Alacak
Sözleşmeli Statü Öğretmenlik Mesleğine Zarar Veriyor
AES’in 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Anket Sonuçları Açıklandı
MEB Eğitim Vizyonu Açıklamasının Ertelenmesi Kaygıları Artırdı