Eğitim Bir Sen'den Performans Değerlendirmesine Karşı Eylem Kararı

Yetkili sendika Eğitim Bir Sen'den performans değerlendirmesine karşı eylem kararı geldi. Eğitim Bir Sen'in eylem kararına ilişkin detaylar haberimizde...

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından belirlenen 12 pilot ilde öğretmenlerin performans değerlendirmesine ilişkin çalışma geçtiğimiz gün başlatıldı. Öğretmenlerin performans değerlendirmesine karşın Eğitim Bir Sen'den eylem kararı geldi.

Eğitim Bir Sen resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada öğretmenlerin performanslarının değerlendirilmesine karşı eylem kararı alındığı duyuruldu. Eğitim Bir Sen tarafından yapılan açıklamada Öğretmen Strateji Belgesi yayımlandığında rotasyon, dört yılda bir yeterlik sınavı ve sözleşmeli öğretmenlik gibi, sorun çözmek yerine bizzat sorun kaynağı olacak konulara karşı eleştirilerini kamuoyuyla paylaştıkları belirtildi.

Yetkili sendika sıfatıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na öğretmenlerin performans değerlendirmesi sisteminin iptaline ilişkin sağduyu çağrısında bulunduklarını belirten Eğitim Bir Sen pilot uygulaması başlatılan öğretmenlerin performanslarının değerlendirilmesine karşı kamuoyu desteği oluşturmak ve bu hatalı uygulamanın mağduriyet oluşturmasını önlemek amacıyla eylem kararı alındığını açıkladı.

Eğitim Bir Sen açıklamasında ayrıca Öğretmen Strateji Belgesi çerçevesinde uygulamaya konulacak performans değerlendirme süreçleri kapsamında yapılacak değerlendirmelerde, tüm değerlendirme kriterleri bazında tüm eğitim çalışanlarına tam puan verilmesi yönünde sendika üyesi yönetici ve öğretmenlere çağrıda bulundu.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde farklı sendikalar da performans değerlendirmeye karşı eylem kararı aldıklarını duyurmuştu.Milli Eğitim Bakanlığı'nın sendikaların eylem kararı sonrası öğretmenlerin performans değerlendirme sistemi hakkında ne karar vereceği büyük merak konusu. Mymemur olarak konuya ilişkin gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberleri

MEB, 2023 Eğitim Vizyonu Bugün Yayımlanacak
23 Ekim Eğitim Vizyonu! Öğretmenlerin MEB’den Beklentileri
Sözleşmeli Öğretmenlere Kadro Talebi TBMM’de
MEB'in 5304 Şef ve Memur Kadrosuna GYS Başvuru Sayfası Açıldı