Emekliler Büyümeden Pay İstiyor

Şubat ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından internet sitelerinde yer alan haberlerde sanki emeklilere önümüzdeki ay 179 TL zam veya maaş artışı gelecek gibi lanse edildiği Türkiye Kamu-Sen tarafından dile getirildi. Temmuz zammı şimdiden nasıl verilec

Türkiye Kamu-Sen tarafından emeklilerin maaşları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuldu. Şubat ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından da haber sitelerinde sanki önümüzdeki ay maaşlara zam verilecekmiş gibi yanıltıcı haberler yer alıyor!

Yapılan açıklamada Temmuz ayında emekliye 179-TL zam gelecek, talep edilen zam, yarın verilecek gibi başlıklarla sunulduğu belirtildi. Temmuz ayına kadar yapılacak zamlarla acaba 179 TL emeklilerin elinde kalacak mı?

Türkiye Kamu-Sen maaşların altın fiyatlarına oranlarını inceledi ve kar mı zarar mı detayları verdi. 2003 yılı en düşük memur emekli maaşı 366 TL iken altın fiyatı 15,25 TL/gr, alınan altın 24 gramdı. 2018 yılı en düşük memur emekli maaşı bin 910TL iken altın fiyatı 161,10 TL/gr, alınan altın 11,86 gram olmakta. Dolayısıyla emekli maaşları altına göre %50,5 değer kaybetmiştir.

Vergiler artarken enflasyon oranının üzerinde zam yaparak yeniden değerleme oranını tespit etmektedir. Bu yıl yeniden değerleme oranı  %14,4 olmuştur. Emeklilere zam verirken 2017 yılı enflasyonu 11.92 esas alınmaktadır.

Geçtiğimiz yıl zorunlu harcamalar ortalama %14 zamlandı. Yani mutfak enflasyonu %14 oldu. İşçi, memur , Bağ-Kur emeklilerini enflasyona ezdiriyor ama, harçları, vergileri enflasyonun üzerinde artarken maaşlar enflasyonu geçemiyor.

Emekliye çifte darbe. Maaş az artıyor, vergiler çok. Vergi satın aldığı her türlü maddenin içerisinde zaten var. Maaş zamları hesaplanırken bütün etkenler göz önünde bulundurulmalı, mutlaka enflasyon rakamlarının üzerinde zam yapılması gerektiği bir kez daha vurgulandı. Bu kapsamda ülkedeki ekonomik büyüme hesaba katılmalı, büyüyen pastadan emekliye de pay verilmesi gerekmektedir.

İlgili Haberleri

Memurların Vergi Dilimindeki Adaletsiz Uygulamaya Son Verilmesi Şart
Maliye Bakan Albayrak 3600 Ek Gösterge ve EYT İçin Cumhurbaşkanını Adres Gösterdi
Tarım ve Orman Bakanlığı KİK Kararları Açıklandı
Kamu-Sen'in KPDK'da Gündeme Getirdiği 59 Talep