Gençlik ve Spor Bakanlığında Atama Bekleyen Mezunların Sorunu Meclis Gündeminde

My Memur olarak geçtiğimiz hafta 100’lerce spor tesisindeki antrenör olmayışı sorununu gündeme getirmiştik. 100’lerce tesiste sporcu yetiştirecek 10 binlerce mezun varken atama neden yapılmıyor? Sorun Meclis gündemine de taşındı. İşte detaylar!

Milliyetçi Harekat Partisi Milletvekili Saffet Sancaklı spor yöneticileri ve antrenörlerin sorunlarını My Memur olarak yaptığımız haber sonrasında Meclis gündemine taşıdı. Sancaklı yaptığı meclis konuşmasında 81 ilde 81 spor il müdürlüğü ve 800 tane ilçe spor müdürlüğü var ancak hiçbirisinde spor yöneticisi ve antrenörler yeterli sayıda olmamasından yakındı.

Beden eğitimi yüksekokulu öğrencileri, bu okulları bitiriyorlar ve bu gençlerimiz geleceğimizi hazırlayabilecek kapasitede, kariyerde insanlar olarak maalesef iş bulamadıklarını ve gençliğimize hizmet edemediklerini belirtti.

Şu anda sayıları 45-50 bin civarında mezun var. Bunlara yüksekokul bitirtildiği (beden eğitimi yüksek okulu) ama şu anda iş verilmediği belirtildi. 45-50 bin öğrenci, öğretmen şu anda kapalı spor salonlarında "Bir yerde iş bulabilir miyiz?" veya "Başka birisi bize bir iş verebilir mi?" diye beklemekteler.

BESYO beden eğitimi ve spor yüksek okullarında sporun bilimini okumuş, spor yöneticiliği, antrenörlük ve rekreasyon bölümlerinde uzmanlaşmış, Gençlik ve Spor Bakanlığında istihdam bekleyen, ülke sporuna vizyon katacak vatansever gençlerin sorunu Meclis’te bir kez daha ele alındı.

45-50 bin civarında olan BESYO mezunu, kendi uzmanlık alanında işini yapamıyor, başka işlerde çalışmak zorunda bırakılıyor. Olimpiyatlarda da neden madalya alınamıyor diye yakınmaya devam ettiğimiz gerçeğini de unutmayalı!

81 ilde 81 spor il müdürlüğü ve 800 tane ilçe spor müdürlüğü var!

Fakat hiçbirinde spor yöneticisi ve antrenörler yeterli sayıda yok. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı il ve ilçe spor müdürlüklerine bağlı toplam kadın sporcu sayısı 1 milyon 600 bin, erkek sporcu sayısı 3 milyon 870 bin iken bu sporcuları olimpiyat seviyesine ulaştıracak, sportif eğitim verecek uzman antrenörler maalesef orada yeterli sayıda olmadığı Sayın Milletvekili tarafından da belirtildi.

276 gençli merkezinde yeterli sayıda antrenör ve sportif eğitmen yok!

Aynı şekilde, yine Spor Bakanlığına bağlı 267 gençlik merkezi faaliyet gösteriyor. Bu gençlik merkezlerinin de 821 bin erkek, 876 bin kadın üyesi var ancak bu üyelere sportif etkinlik yaptıracak yeterli sayıda antrenör ve sportif eğitim verecek uzman yok.

100’lerce spor tesisinde BESYO’lu yok!

Yine Gençlik ve Spor Bakanlığımızda 23 şehirde 25 yeni stadyum ve olimpiyatlara adaylık yolunda inşa ettiği bu tesislerde görev yapacak bir tane BESYO'lu yok. 2002 yılından beri 650 spor tesisi yapılmış. Bu tesislerin 500'ü 2016 yılında faaliyete girmiş ancak yine de bu yapılan tesislerde bir tane bile BESYO mezunu yok.

Bundan önceki Spor Bakan Çağatay Bey de bir televizyon programında atama için söz verdi ve Kadro açılacak dedi.  Fakat Bakanlıkta görev değişiminden sonra sözler unutuldu ve maalesef kadro açılamadı. Uzman, yetişmiş, sağlam kafalı, sağlam vücutlu hem antrenörler hem spor yöneticileri olan mezunlar için bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor!

İlgili Haberleri

Okullar Ne Zaman Kapanacak – 15 Tatil Ne Zaman Başlıyor
2018 Yılı Mevlid Kandili Ne zaman Olacak
Jandarma 2018/2 Uzman Erbaş Alımına Kimler Başvurabilir
2018 Kış Saati Uygulamasına Ne Zaman Geçilecek
2018 Kış Saati Uygulamasına Geçilecek mi