Hizmet Tespit Davası Nedir- Erken Emekliliğe Nasıl Faydası Olur

Sigorta bildirimi hiç yapılmayan bazen eksik yatırılan ya da sigorta primlerine eksik kazanç gösterilen binlerce işçi bu mağduriyetini gidermek için hizmet tespit davası açabilir.

Bir işveren kaide olarak işyerinde çalışmaya başlayan işçi ile bir hizmet sözleşmesi imzalamak zorundadır. İşçinin işverene bağlı olarak belirli veya belirli olmayan süreyle iş görmeyi ve işvereninde, işçiye bu hizmet karşılığı yapılan iş ve zamana göre belli bir miktar ücret ödemeyi kabul ettiği sözleşmeye “hizmet sözleşmesi ”denir.

Kanun’da hizmet sözleşmesine bağlı çalışanların 4a SSK sigortalısı olacakları açıklanmaktadır. Hizmet akdi yani sözleşmesine bağlı olarak çalışan bu işçilerin SGK ‘ya sigorta bildirimlerini yapma yükümlülüğü ise kanunlarca işverene verilmiştir. Kanunlar gereği karşılıklı taraflar arasında imzalanan bu sözleşme sonrası işveren, çalışmaya başlayan işçinin sigorta bildirimini çalışmaya başladığı günden önce yapmak zorundadır.

Ancak ülkemizde çalışma yaşına gelmiş genç nüfusun fazla olması, işsizlik sorununun yaşanması, bazı işverenlerin devlete ödediği vergilerde dürüst olmaması gibi nedenlerden ötürü işçi ve işveren arasında ki bu yükümlülük çoğu kez ihlal edilmektedir. İşveren çoğu kez yanında çalışan işçinin sigortasını hiç yatırmazken bazen de sigortaya ilişkin bildirimleri aylar sonra yatırmaktadır.

Hizmet bildirimlerinde ki bu sıkıntı üç şekilde ortaya çıkmaktadır. İşçinin çalışmasına dair hiç bildirimde bulunulmamıştır ya da eksik bildirimde bulunulmuş veya prime esas kazanç eksik gösterilmiştir. Yaşanan bu sıkıntılar sigortalı işçilerin çalışma hayatında yaşadıkları en büyük sorunların başında gelmektedir.

Hizmet tespit davası, sigorta bildirimi yapılmadan ya da sigorta primi yatırılmadan çalıştırılan işçilerin bu durumda sigortasız çalıştırıldığı süreyi sigortalı hale getirmek için açtığı davaya denir. İşçinin açtığı bu davanın yasal dayanağı 5510 sayılı kanunun 86.maddesinin 9. Fıkrasıdır. İşçi dava sonucu primi yatırılmadan çalıştığını ispatlarsa durum SGK kayıtlarına kaydedilir. Davanın açılma süresi önemlidir. 5 yıllık süre içerisinde açılmalıdır. Dava sonrası ilave edilen günler elbette ki erken emeklilik tarihini de etkilemektedir. Hakkınızın yanmaması için bu süreye dikkat etmeniz gerekmektedir.

İlgili Haberleri

Yenimahalle’de Düğünlerin En Güzeli Yapıldı
Beşiktaş Şehit Yılmaz, Kabri Başında Anıldı
Bakanlık, Bedelli Askerlerin Eğitimini Paylaştı
Çalkaya Kanunu Resmi Gazete’de Yayımlandı
Şehit Polis Bol İçin Kuran Okuma Yarışması