İŞKUR, TYP Alımlarına Rekor Başvuru Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı MEB bünyesinde temizlik görevlisi olarak çalıştırılacak 40 bin işçi alımı için başvurular tamamlanmasının ardından birçok ilde 50’şer 100’er kişilik alımlara binlerce kişi başvurdu!

Toplum Yararına Programlar kapsamında bugün yapılan bir değişiklikten tekrar bahsetmek istiyoruz. TYP alımlarında normalde bir işçi aynı kurumda 18 aydan fazla çalışamıyordu. Yapılan değişiklikle aynı kurumda 24 ay çalışma yapılabilecek. TYP işçisi için iyi bir gelişme gibi görülse de maalesef daha önce de bahsettiğimiz üzere taşeron sistemin yerini alması muhtemel görülen TYP sisteminin de revize edilmesi gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB bünyesinde 9 ay süreyle çalıştırılmak üzere 40 bin temizlik görevlisi ve 10 bin de güvenlik görevlisi alımı yapılacağı açıklanmasının ardından başvurular İŞKUR bünyesinde tamamlanıyor. 9 ay çalışma döneminden sonra 3 ay ara verilmesi gerekiyor. Yani TYP işçileri en fazla 9’ar aylık periyodlarla 3 ay dinlenme şeklinde bir kurumda en fazla 24 ay görev alabilmekte.

İllerde bulunan İŞKUR müdürlüklerine yapılan başvurularda aşırı bir yoğunluk oluştu. Örneğin Adıyaman İŞKUR tarafından MEB’de TYP olarak alınacak 50 işçi için bin 63 başvuru oldu. 20 katından fazla aday kura çekimine katıldı. Kurada ismi çıkanlar için 9 aylığına da olsa asgari ücret karşılığında iş bulmuş olacak.

Ayrıca Şanlıurfa’da da aynı durum söz konusuydu. 160 kişilik TYP işçi alımı için 2 bin 565 başvuru ile bir başka rekor kırıldı. İŞKUR tarafından toplum yararına program kapsamında toplam 50 bin işçi alımı yapılacağı düşünüldüğünde 100 binlerce kişi, hatta milyonlar İŞKUR’lara başvuruyor. 9 ay sonunda işten ayrılmak durumunda kalacak TYP işçileri bir kurumda en fazla 24 ay çalışabilecek.

Taşeronun yerini almamasını ümit ettiğimiz bu sistem için Okulların daimi görevlilere ihtiyacı bulunmaktadır. Umarız gelecek dönemde TYP başvuruları rekor kırmaz, TYP’lilerin kadrolara alınması rekor kırar!

Bknz: İŞKUR TYP Personelinin Çalışma Süreleri Uzatıldı

Bknz: İŞKUR Toplum Yararına Programlar TYP Taşeron Sisteminin Yerini Alacak

İlgili Haberleri

İŞKUR Yayımladı!! Birecik Belediyesi 29 Kamu Personeli Alıyor
TCDD 157 Kamu İşçisi Alımı Başvuru Sonuçları Açıklandı
İŞKUR Farklı Sulama Birliklerine Kamu personeli İlanını Yayımladı Aralık 2018
Güneykaya Belde Belediyesi Kamu Personeli Alacak Aralık 2018
Aliağa Belediyesi Kamu Personeli Alıyor Aralık 2018