KPSS Şartı Aranmadan Kamu Personeli Memur Alımına Bir Unvan Daha Girdi

Bilindiği üzere kamuya personel alımlarında esas teşkil eden sistem Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS sonrası puan üstünlüğüne göre olmaktadır. Fakat mülakatın artması ile KPSS etkisi azaldı. Hatta KPSS şartı aranmadan kadrolu memur alımı bile var!

My Memur olarak zaman zaman istisnai kadrolara dair haberler yapmaktayız ve KPSS şartı aranmadan yapılan atama ve kurumlara değinmekteyiz. KPSS puanı olmadan kamuda alım yapılan kurum ve unvanlara dair Yenişafak da aynı şekilde KPSS şartı aranmadan kamuya memur alımı yapan kurumlara yer verdi.

Çarşı ve mahalle bekçisi alımları!

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM bünyesinde kadrolu memur alımı kapsamında KPSS şartı aranmaksızın 14 bin 500 kadroya bekçi alımı yapılacak. 11 ilde başlatılan bekçi alımları ile ilgili olarak dikkat çeken diğer bir ayrıntı da My Memur olarak bizim de dikkat çektiğimiz öncelikli olarak sözlü, ardından yazılı sınav yapılmadı.

Askerlik şartı ve ikametgah şartı da özellikle aranan şartlar arasından. Daha önce lise mezunları başvuru yapabiliyorken şu anda lise, önlisans ve lisans mezunları KPSS şartsız bekçi alımına başvurabiliyor. Bekçi alımları da istisnai kadrolar gibi hiçbir KPSS puanı aranmadan yapılmaya başlandı.

KPSS şartsız sözleşmeli kamu personeli alımları!

Kamuya sözleşmeli personel alımlarının bazılarında KPSS şartı aranmamaktadır. 657 Devlet Memurları Kanununun 4/B sözleşmeli personel istihdamı maddesinde kamuya atanabilmek için Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda KPSS'ye girme şartı aransa da bazı kadrolar için KPSS şartı aranmıyor.

Bu kadrolara KPSS şartı yok fakat KPSS’den ziyade özel durumlar ve şartlar istendiğinden atamaları da farklı şekilde olabilmekte. 657 Devlet Memurlar Kanununda belirtildiği üzere istisnai kadrolar olarak adlandırılmakta ve bu kadrolara yapılan atamalarda KPSS şartı bulunmuyor.

KPSS şartı aranmaksızın sadece mesleki uygulamalı sınav sonucuna göre hizmete alınacak sözleşmeli personel pozisyon unvanlar!

Dans Uzmanı, Deniz Trafik Başkılavuzu, Deniz Trafik Kılavuz Yardımcısı, Deniz Trafik Kılavuzu, Derici, Dispeç, Dokumacı-Öğretici, Editör, Foto Dizgi Operatörü, Fotoğrafçı, Fresk Ressamı, Hattat, Heykeltraş, Işıkçı, İşaret Dili Tercümanı, Kalemkar, Kameraman, Kostüm Kreatörü, Kostümcü, Kurşuncu, Mizanpajcı, Mücellit, Müzikçi, Nota Ressamı, Sedefkar, Senarist, Seramikçi, Tasarımcı, Tashihçi, Taş İşleyici, Tonmaister, Vitray Ustası, Yapımcı, Yayın Koordinatörü, Yazma Eser Pataloji Uzmanı, Yazma Eser Uzmanı, Yönetmen, Restoratör.

Kamu kurum ve kuruluşlarının yurtdışı teşkilatlarında istihdam edilecek personel, yabancı uyruklular ve yükseköğretim kurumlarının gemi adamı pozisyonları ile araştırma-geliştirme projelerinde proje süreleri ile sınırlı olmak üzere istihdam edecekleri personel ile Avukat (Kısmi Zamanlı), Diş Tabibi, Eczacı, Havacılık Sertifikasyon Uzmanı, Havacılık Simülatör Uzmanı, Helikopter Makinisti, Gemi Adamı, Kaptan, Pilot, Tabip, Uçak Kontrol Ve Bakım Makinisti, Uçuş Teknisyeni, Uzman Tabip, Helikopter Makinisti, Uzman (Tıpta Ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği'ne göre).

5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 49'uncu maddesi ve bu maddeye yapılan atıflara istinaden istihdam edilecek sözleşmeli personel.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar kapsamında istihdam edilmek üzere alınacak tam zamanlı avukat unvanlı sözleşmeli personel pozisyonları.

657 sayılı kanunda yer alan 59'uncu maddedeki kadroların bazılarını sizler için sıralarken. Tüm listeye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. İstisnai memur olmak için aşağıdaki kadrolara uygun yeteneklere sahip olmak veya referans olacak yetkili bir görevlinin sizi tavsiye etmesi gerekiyor.

KPSS şartı olmadığından bu kadrolar için belki de KPSS ötesi daha farklı yurtdışı sınav ve yeterliliğe de sahip olmak gerekebilir. Atamalar özel statüye sahip olduğundan sadece yetkili makam veya makamlarca atamalar gerçekleştirilebilir.

Diğer istisnai memurluklar da şu şekildedir:

 Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinin memurlukları, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı memurlukları, Bakan Yardımcılıkları, Başbakan Baş müşavirlikleri, Savunma Sanayii Müsteşarlığına ait Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı, 1. Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı ve Müşavir Avukat kadroları, Toplu Konut İdaresi Başkanlığına ait Başkan, Başkan Yardımcısı, Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı, Uzman, Uzman Yardımcısı, Müşavir Avukat ve Şube Müdürü kadroları yer almaktadır.

Ayrıca Başbakan Müşavirliği kadroları, Özelleştirme İdaresi Başkanlığında Başkan, Başkan Yardımcısı, Başkanlık Müşaviri, Daire Başkanı, Proje Grup Başkanı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadroları, Başbakanlık Basın Müşavirliği kadroları vb. İstisnai memurluklara dair tam liste için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberleri

Okullar Ne Zaman Kapanacak – 15 Tatil Ne Zaman Başlıyor
2018 Yılı Mevlid Kandili Ne zaman Olacak
Jandarma 2018/2 Uzman Erbaş Alımına Kimler Başvurabilir
2018 Kış Saati Uygulamasına Ne Zaman Geçilecek
2018 Kış Saati Uygulamasına Geçilecek mi