MEB'in Öğretmenlere Uygulayacağı Performans Sistemi Çöktü

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 12 ilde öğretmenlere performans çalışması için pilot uygulamayı başlatacak. Fakat unutulan bir şey var! Hiçbir öğretmenin uygulamayacağı sistem çöker! Tüm sendikalar eylem kararı aldı ve sistem başlamadan bitecek!

Milli Eğitim Bakanlığı MEB öğretmenlere performans sistemi getirmek için elinden geleni yapıyor. 12 ilde pilot uygulama başlıyor. Fakat unutulan çok önemli bir detay var. Öğretmenler bu uygulamayı yapmazlarsa sistem en başından çökecektir ki çöktü bile.

Çünkü tüm sendikalar eylem kararı alarak, öğretmenlerin birbirlerine not vermesine itiraz ettiler. Sadece öğretmenler kendi meslektaşlarına değil, öğrenciler ve veliler de öğretmenlere not verecekti. Uygulaması öğretmenler tarafından yapılmayacak hiçbir sistem maalesef hedefine ulaşamaz.

Baştan beri itirazların olduğu öğretmene performans sistemi ile ilgili olarak Türk Eğitim-Sen, Anadolu Eğitim-Sen ve Eğitim-Bir-Sen eylem kararları alarak hiçbir öğretmenin bu uygulamaya katılmayacağını açıkladı ve yönetim kurulu kararları ile yürürlüğe girdi.

Öğretmene performans sistemi başlamadan bitti!

Öğretmenler uygulamazsa bu notu kim verecek? Sadece öğrenci ve velilerin öğretmene not vereceği bir sistem de ne amaçlanıyor? MEB, öncelikle buna cevap vermelidir. Sendikalar, notu da dersi de öğretmeni verir sloganı ile ilk notu MEB’e verdi ve dersin de kim tarafından verileceğini hatırlattı.

İlgili Haberleri

Bu Branşlardan Sadece 1 Öğretmen Ataması Yapılacak
MEB, 2 Yeni Kurs Programını ve Eğitici Niteliklerini Yayımladı
İYEP Öğretmenleri İçin Artırımlı Ek Ders ve Ek Hizmet Puanı Talebi
2018 Mart Öğretmen Ataması Branşlara Göre Dağılımı
MEB Rehberlik Hizmetleri Genelgesi Yayımlandı