MTSK Direksiyon Sınavı Görevli Ücretleri Neden Arttırılmadı

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 19 Ekim 2017 tarihli resmi gazetede yapılan yönetmelik değişikliği sonrası neden MTSK direksiyon sınavında görev alan öğretmenlerin ücretlerinde düzenleme yapmıyor. Detaylara My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 29 Mayıs 2013 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu MTSK Yönetmeliği değiştirilmişti. 19 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan değişiklikle MTSK sınavlarında ödenecek ücretleri yeniden düzenledi.

Düzenleme sonrası sınav ücretlerine esas gösterge rakamlarının yönetmelikte gösterilen azami rakamlar yerine daha düşük bir rakam belirlendiği, bu sebeple 19 Ekim 2017 tarihi öncesinde gerçekleştirilen sınavlarda ödenen sınav görev ücretinden daha düşük bir ödemenin yapıldığı, önceki ödeme esaslarına nazaran neredeyse yarı yarıya düşük ücret ödendiği görüldü.

Yönetmelikte yer almamasına rağmen hazine payı, KDV, SHÇEK payı gibi kanuni dayanağı olmayan kesintilerin yapıldığı, kursiyerlerce finanse edilen bir sınav sürecinin sınav görevlileri aleyhine bir düzenleme yapıldığı görüldü.

Söz konusu yönetmelikteki gösterge rakamlarının azami sınırlarının, yapılan işin ağırlığına ve zorluğuna göre belirlendiği göz önüne alınmalı, bu uygulamanın kamu görevlileri lehine yeniden düzenlenmemesi durumunda, ücret kayıplarından dolayı görev talebinde azalma olabileceği dikkate alınmalıdır.

Sabah 06’dan akşam 18’e kadar süren MTSK görevinin zorluğu dikkate alınmalı!

Yılın dört mevsimi açık alanda sabah altıda başlayıp akşam altıda biten sınav uygulamasının zorluğu dikkate alındığında, bu şartlar altında sınav görevlisi bulmakta zorluk çekilebileceği hesap edilmelidir. Sınavlarda görev alacak personel bulmakta sorun yaşanması durumunda ise kamuda çeşitli mağduriyetler söz konusu olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığın, MTSK sınavı görevlilerinin ilgili yönetmelikte belirtilen azami gösterge rakamları üzerinden mtsk sınav görev ücreti ödenmesi noktasında düzenleme yapması gerekmektedir. Sendikanın Bakanlığa gönderdiği yazı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberleri

MEB, Alan Değişikliğinde Branş Sınırlaması Olacak mı
MEB, 2018 YLSY Yerleştirme İşlemleri Başvuru Tarihleri Belli Oldu
Tüm Eğitim Öğretim Çalışanlarına Bir Maaş İkramiye Teklifi TBMM’de