Mülakatla Öğretmen Alımına Mecliste Tepki

Sözleşmeli öğretmen alımlarında mülakat uygulamasına mecliste tepki gösterildi. Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor TBMM Genel Kurulunda mülakatla öğretmen atamasını eleştirdi.

Sözleşmeli öğretmenlikte mülakat uygulamasına TBMM Genel Kurulunda tepki geldi. TBMM Genel Kurulunun 25 Ekim 2017 tarihli oturumunda Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen alımında mülakat uygulamasını eleştiren Tor, bir öğretmenin mektubunu da paylaştı.

“Mülakat demek torpil demektir.”

Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, eskiden KPSS puanlarıyla öğretmen ataması yapıldığını ancak şimdi KPSS puanının sadece mülakata girişi sağladığını hatırlattı. Atamaların sözlü sınav puanlarıyla yapılmasını eleştirerek mülakatın sağlıklı bir yöntem olmadığını, mülakatın topril anlamına geldiğini ifade etti.

Mülakatın haksızlıklara yol açtığını belirten Tor, binlerce öğretmenin yüksek KPSS puanına rağmen sözlüden düşük aldığı için atanamadığını vurguladı. Aynı şekilde KPSS’den düşük puan alan birçok kişinin de sadece mülakattan yüksek puan aldığı için atandığını ifade etti. Sadece 5 dakikada iki soru ile yeterliliğin ölçülemeyeceğini, apaçık şekilde torpil olduğunu kaydetti.

Atanamayan bir öğretmenin mektubu

Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor ayrıca kendisine gelen bir mektubu da meclis kürsüsünden paylaştı. İsmini vermek istemediği bir adaydan gelen mektupta öğretmen adayı; 29 yaşında olduğunu ve 1 çocuk sahibi olduğunu ifade ediyor. Çocuğu yanında ilgi beklerken KPSS’ye hazırlandığını, vicdan azabına rağmen ders çalışmak zorunda olduğunu belirtiyor.

Mektubu yazan öğretmen KPSS P121 puanının 84 olduğunu ve kendi branşında Türkiye 4.’sü olduğunu vurguluyor. Mülakatta da kendisine sorulan iki soruyu da başarılı bir şekilde cevapladığını ancak mülakattan 53 alarak elendiğini belirtiyor. Kendisinin ve çocuğunun hakkını helal etmeyen öğretmenin mektubu, dinleyicileri duygulandırdı.

İlgili Haberleri

MEB, Alan Değişikliğinde Branş Sınırlaması Olacak mı
MEB, 2018 YLSY Yerleştirme İşlemleri Başvuru Tarihleri Belli Oldu
Tüm Eğitim Öğretim Çalışanlarına Bir Maaş İkramiye Teklifi TBMM’de